WTA Toronto: Sloane Stephens oddała cztery gemy Andżelice Kerber, Ashleigh Barty postraszyła Garbine Muguruzę

Sloane Stephens pokonała Andżelikę Kerber i po raz pierwszy w karierze awansowała do ćwierćfinału turnieju Rogers Cup. Swoje mecze wygrały również w czwartek Elina Switolina i Garbine Muguruza.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / RONALD WITTEK

Powracająca po operacji lewej stopy Sloane Stephens odnalazła właściwy rytm w trzecim turniejowym występie po niemal rocznej przerwie. Amerykanka najpierw wygrała pierwszy mecz w tym sezonie, nieco później sprawiła wielką niespodziankę, eliminując z dalszej gry Petrę Kvitovą, a w czwartek po raz pierwszy w karierze awansowała do ćwierćfinału zawodów Rogers Cup. Na drugim co do ważności korcie pokonała trzecią obecnie na świecie Andżelikę Kerber 6:2, 6:2.

W całym spotkaniu Stephens zanotowała 16 winnerów, popełniła siedem błędów i trafiała pierwszym podaniem na poziomie 79 procent, natomiast Kerber naliczono 12 piłek bezpośrednio wygranych i 11 pomyłek. Niemka nie wykorzystała ani jednego z trzech break pointów. Pojedynek trwał 58 minut.

- W ubiegłym tygodniu powiedziałam sobie, że w końcu muszę kogoś pokonać - skomentowała Stephens. - Trzy tenisistki to całkiem niezła liczba. Cieszę się, że powróciłam do rywalizacji i mogę znów dobrze grać w tenisa.

Notowana obecnie na 934. miejscu Amerykanka zmierzy się w piątek na korcie centralnym z Lucie Safarovą. Czeszka prowadzi 2-0 w starciach z Amerykanką.

Po błyskawicznym 20-minutowym pierwszym secie, wygranym przez Garbine Muguruzę 6:0 w starciu z Ashleigh Barty, nic nie wskazywało na większe emocje w tym spotkaniu. Australijka zdołała się jednak podnieść i postraszyć zwyciężczynię tegorocznego Wimbledonu. Finalnie Hiszpanka triumfowała dopiero po trzysetowej batalii 6:0, 3:6, 6:2.

Czwarta rozstawiona po raz pierwszy w karierze awansowała do ćwierćfinału zawodów Rogers Cup. Jej kolejną rywalką będzie Elina Switolina. Ukrainka odniosła premierowe zwycięstwo na Venus Williams.

- Znam Venus od wielu lat - powiedziała Switolina, która zwyciężyła 6:2, 6:1. - W 1994 roku, gdy Venus ogłosiła, że rozpoczyna profesjonalne starty, ja przyszłam na świat. Możliwość dzielenia kortu z nią była przywilejem. Pokonanie jej i zaprezentowanie dobrego tenisa dają mi jeszcze więcej radości. Byłam naprawdę solidna.