WTA Cincinnati: Dobre złego początki, Magda Linette pokonana przez Francoise Abandę

Magda Linette przegrała 6:3, 4:6, 2:6 z Kanadyjką Francoise Abandą i nie awansowała do II rundy turnieju WTA Premier 5 w Cincinnati.

Magda Linette PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Magda Linette

Magda Linette (WTA 84) i Francoise Abanda (WTA 133) w Cincinnati przeszły kwalifikacje. Wtorkowy mecz lepiej rozpoczęła Polka, która w I secie pokazała bardzo skuteczny, ofensywny tenis, ale w dalszej fazie meczu obniżyła losy. Do II rundy awansowała Kanadyjka, która zmierzy się z Julią Görges, pogromczynią Agnieszki Radwańskiej.

Dwa bardzo dobre returny dały Linette przełamanie na 1:0 w I secie. W szóstym gemie Polka obroniła pierwszego break pointa stop wolejem, a drugiego asem z drugiego podania. Poznanianka miała dwie okazje na 5:2, ale przy drugiej wyrzuciła return, a przy pierwszej Abanda zagrała dobry return. W ósmym gemie Linette od 0-30 zdobyła cztery punkty, a w dziewiątym uzyskała piłkę setową po podwójnym błędzie rywalki. Seta zakończyła stop wolejem.

Krosem forhendowym wymuszającym błąd Abanda zaliczyła przełamanie w gemie otwarcia II seta. Sytuacja na korcie kompletnie się zmieniła, bo Linette obniżyła loty. Zaczęła popełniać sporo błędów i oddała inicjatywę rywalce. Poznanianka po raz drugi oddała podanie i przegrywała 0:3. Błąd forhendowy kosztował Abandę stratę serwisu, ale po chwili uzyskała przełamanie do zera i prowadziła 4:1. W ósmym gemie Linette obroniła dwie piłki setowe i odrobiła część strat. Pogoń okazała się jednak spóźniona. Kanadyjka od 15-30 zdobyła trzy punkty seta i wynik seta na 6:4 ustaliła wygrywającym serwisem.

Na otwarcie III seta Linette oddała podanie wyrzucając forhend. W drugim gemie Abanda miała 40-0 i utrzymała serwis, ale po obronie break pointa. Polka dochodziła do sytuacji, ale brakowało w jej grze aktywności. Poznanianka nie wykorzystała trzech okazji na 2:2. Kanadyjka efektownym bekhendem po linii wyszła na 3:1, a następnie poszła za ciosem i genialnym krosem forhendowym podwyższyła na 4:1. W ósmym gemie Abanda od 0-30 zdobyła cztery punkty. Mecz dobiegł końca, gdy Linette wpakowała return w siatkę.

W trwającym dwie godziny i dwie minuty meczu Abanda obroniła siedem z 11 break pointów, a sama wykorzystała pięć z dziewięciu szans na przełamanie. Kanadyjka zdobyła o 11 punktów więcej od Polki (101-90). Dla obu tenisistek to debiut w głównej drabince turnieju w Cincinnati.

Linette z czwartego z rzędu turnieju odpadła w I rundzie. W Birmingham przegrała z Shuai Zhang, w Wimbledonie uległa Bethanie Mattek-Sands, a w Stanford nie dała rady Alison Riske. Abanda odniosła pierwsze zwycięstwo podczas amerykańskiego lata. W Waszyngtonie nie sprostała Julii Görges, a w Toronto jej pogromczynią została Lucie Safarova.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)