WTA Cincinnati: tron nie dla Simony Halep, piąty tytuł Garbine Muguruzy

Hiszpanka Garbine Muguruza rozbiła 6:1, 6:0 Rumunkę Simonę Halep i została mistrzynią turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w Cincinnati.

Garbine Muguruza, mistrzyni turnieju w Cincinnati 2017 PAP/EPA / TANNEN MAURY / Garbine Muguruza, mistrzyni turnieju w Cincinnati 2017

Simona Halep miała szansę znaleźć się na szczycie rankingu WTA. Potrzebowała do tego wygrać finał. Jednak w poniedziałek Rumunka nie zasiądzie na tronie, bo została sparaliżowana podwójną stawką meczu o tytuł i w niedzielę spędziła na korcie 56 minut. Nową mistrzynią turnieju w Cincinnati została Garbine Muguruza.

W I secie Halep grała bardzo nerwowo. Muguruza niewiele musiała kreować, bo Rumunka bardzo dużo psuła. Wiceliderka rankingu dwa razy oddała podanie, w drugim gemie pakując piłkę w siatkę i w szóstym podwójnym błędem. Kończącym returnem obroniła pierwszą piłkę setową. Wynik seta na 6:1 Hiszpanka ustaliła wygrywającym serwisem.

W II partii postawa Rumunki wcale nie była lepsza. W dalszym ciągu nie czuła swoich uderzeń i nie była w stanie wstrzelić się w kort. Dwa razy oddała podanie dwoma prostymi błędami i przegrywała 0:3. Tenisistka z Konstancy mogła załapać się na grę, ale w czwartym gemie nie wykorzystała dwóch break pointów. Pierwszego zmarnowała pakując piłkę w siatkę, a drugiego Muguruza obroniła kombinacją potężnego forhendu i woleja. Nieudany lob kosztował Halep stratę serwisu w piątym gemie. Po chwili Rumunka wyrzuciła poza kort serię returnów i mecz dobiegł końca.

Muguruza obroniła dwa break pointy, a sama wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie. Jej łupem padło 58 z 86 rozegranych punktów. Hiszpance zanotowano osiem kończących uderzeń i 15 niewymuszonych błędów. Halep miała sześć piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek.

Dla Muguruzy to piąty singlowy tytuł w głównym cyklu (po Hobart 2014, Pekinie 2015, Rolandzie Garrosie 2016 i Wimbledonie 2017). Pięć triumfów Hiszpanka święciła również w deblu, ostatni dwa lata temu w Tokio. Bilans jej finałów w grze pojedynczej to 5-3, a Halep 15-11. W poniedziałek Muguruza awansuje w rankingu na trzecie miejsce, a Rumunka pozostanie na drugiej pozycji.

Muguruza w drodze po tytuł w Cincinnati rozegrała dwa trzysetowe spotkania, w 1/8 finału z Amerykanką Madison Keys (obroniła trzy piłki meczowe) i w ćwierćfinale z Rosjanką Swietłaną Kuzniecową. Halep w poprzednich rundach bez straty seta odprawiła cztery rywalki. Dla Rumunki był to drugi finał w Cincinnati (po 2015). Muguruza została pierwszą hiszpańską mistrzynią imprezy, której pierwsza edycja rozegrana została w 1899 roku.

Western & Southern Open, Cincinnati (USA)