US Open: awans Marii Szarapowej, Swietłana Kuzniecowa wyszła z tarapatów

Rosjanka Maria Szarapowa pokonała 6:7(4), 6:4, 6:1 Węgierkę Timeę Babos i awansowała do III rundy wielkoszlemowego US Open 2017 na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Maria Szarapowa PAP/EPA / DANIEL MURPHY / Maria Szarapowa

Maria Szarapowa (WTA 146), która w kwietniu wznowiła karierę po odbyciu kary zawieszenia za doping, ma za sobą drugi trzysetowy mecz. W I rundzie mistrzyni US Open 2016 stoczyła batalię z Simoną Halep. Tym razem opór stawiła jej Timea Babos (WTA 59). Dopiero w III partii Rosjanka bezsprzecznie dominowała na korcie. W trwającym dwie godziny i 19 minut spotkaniu była liderka rankingu zaserwowała 12 asów i wykorzystała osiem z 13 break pointów. Posłała 39 kończących uderzeń przy 36 niewymuszonych błędach. Babos naliczono 13 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.

W III rundzie dojdzie do konfrontacji tenisistek, które grają dzięki dzikiej karcie. Rywalką Szarapowej będzie 18-letnia Sofia Kenin (WTA 139), która pokonała 6:3, 4:6, 7:6(0) Sachię Vickery (WTA 154). W III secie niżej notowana reprezentantka gospodarzy wróciła z 2:4 i obroniła dwie piłki meczowe przy 5:6.

W ogromnych tarapatów wybrnęła Swietłana Kuzniecowa (WTA 8). Rosjanka obroniła trzy piłki meczowe przy 4:5 i 0-40 w III secie i pokonała 4:6, 6:4, 7:6(2) Marketę Vondrousovą (WTA 67). Mistrzyni US Open 2004 zmagała się z kontuzją nadgarstka. W trwającym dwie godziny i 31 minut meczu posłała 28 kończących uderzeń przy 56 niewymuszonych błędach. Czeszka miała 22 piłki wygrane bezpośrednio i 50 pomyłek.

Coco Vandeweghe (WTA 22) wróciła z 1:3 w III secie i pokonała 2:6, 6:3, 6:4 Alison Riske (WTA 49). Półfinalistka tegorocznego Australian Open zaserwowała dziewięć asów, zdobyła 25 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z sześciu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Ons Jabeur (WTA 99), która wróciła z 0:3 w II secie i wygrała 6:1, 7:5 z Brienne Minor.

Jelena Wiesnina (WTA 18) oddała cztery gemy swojej rodaczce Annie Blinkowej (WTA 130). W II rundzie mistrzyni turnieju w Indian Wells z tego roku zagra z Kirsten Flipkens (WTA 73), która pokonała 6:2, 6:3 Madison Brengle (WTA 81). Daria Gawriłowa (WTA 20) w ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w New Haven, a US Open rozpoczęła od rozbicia 6:2, 6:1 Allie Kiick (WTA 643). Spotkanie trwało równo godzinę.

Odpadła Anastazja Pawluczenkowa (WTA 21), która przegrała 6:3, 3:6, 2:6 z Christiną McHale (WTA 63). Amerykanka zdobyła 35 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Kolejną jej rywalką będzie Daria Kasatkina (WTA 38), która zwyciężyła 6:7(7), 6:2, 6:3 Qiang Wang (WTA 56). W tie breaku I partii Rosjanka zmarnowała cztery piłki setowe (przy 6-2), ale w dwóch kolejnych opanowała sytuację. W III secie Chinka z 1:5 zbliżyła się na 3:5 po obronie piłki meczowej, ale w dziewiątym gemie oddała podanie ze stanu 40-15.

Shuai Zhang (WTA 26) pokonała 6:7(4), 6:3, 6:0 Sabinę Lisicką (WTA 170). Niemka popełniła 11 podwójnych błędów i siedem razy oddała podanie. W II rundzie Chinka zmierzy się z Risą Ozaki (WTA 96), która wygrała 6:3, 6:7(5), 7:6(5) z Danielle Lao (WTA 219). W trwającym trzy godziny i dwie minuty spotkaniu Japonka obroniła pięć piłek meczowych w 10. gemie III seta.

Catherine Bellis (WTA 36) nie wykorzystała prowadzenia 5:3 w III partii i przegrała 3:6, 6:4, 5:7 z Nao Hibino (WTA 80). Julia Putincewa (WTA 50) pokonała 7:6(3), 6:3 Sofję Żuk (WTA 147). Kazaszka zamieniła na przełamanie cztery z siedmiu okazji i w II rundzie spotka się z Agnieszką Radwańską.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu kobiet 20 mln dolarów
środa, 30 sierpnia

II runda gry pojedynczej:

Maria Szarapowa (Rosja, WC) - Timea Babos (Węgry) 6:7(4), 6:4, 6:1
Sofia Kenin (USA, WC) - Sachia Vickery (USA, Q) 6:3, 4:6, 7:6(0)

I runda gry pojedynczej:

Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 8) - Marketa Vondrousova (Czechy) 4:6, 6:4, 7:6(2)
Daria Kasatkina (Rosja) - Qiang Wang (Chiny) 6:7(7), 6:2, 6:3
Denisa Allertova (Czechy) - Rebecca Peterson (Szwecja, Q) 6:2, 7:6(5)
Tatjana Maria (Niemcy) - Ashley Kratzer (USA, WC) 6:1, 6:1
Ana Bogdan (Rumunia) - Taylor Townsend (USA, WC) 6:4, 4:6, 6:3
Shelby Rogers (USA) - Kayla Day (USA, WC) 6:2, 4:6, 6:4
Nao Hibino (Japonia) - Catherine Bellis (USA) 6:3, 4:6, 7:5
Kurumi Nara (Japonia) - Sara Sorribes (Hiszpania) 6:1, 6:2
Risa Ozaki (Japonia) - Danielle Lao (USA, Q) 6:3, 6:7(5), 7:6(5)
Julia Putincewa (Kazachstan) - Sofja Żuk (Rosja, Q) 7:6(3), 6:3
Ons Jabeur (Tunezja) - Brienne Minor (USA, WC) 6:1, 7:5

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online (link sponsorowany)

Czy Maria Szarapowa awansuje do IV rundy US Open 2017?