US Open: Nicole Gibbs postraszyła Karolinę Pliskovą, Daria Gawriłowa odpadła po maratonie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / RAY STUBBLEBINE / Karolina Pliskova
PAP/EPA / RAY STUBBLEBINE / Karolina Pliskova

Czeszka Karolina Pliskova pokonała 2:6, 6:3, 6:4 Amerykankę Nicole Gibbs i awansowała do III rundy wielkoszlemowego US Open na kortach Flushing Meadows w Nowym Jorku.

Po łatwym zwycięstwie nad Magdą Linette, w II rundzie Karolina Pliskova nie miała łatwej przeprawy z Nicole Gibbs (WTA 127). W trzysetowym spotkaniu finalistka US Open 2016 popełniła siedem podwójnych błędów, ale też zaserwowała 11 asów. Czeszce naliczono 29 kończących uderzeń i 29 niewymuszonych błędów. Amerykanka miała 32 piłki wygrane bezpośrednio i 28 pomyłek.

Kolejną rywalką liderki rankingu będzie Shuai Zhang (WTA 26), która pokonała 6:0, 6:3 Risę Ozaki (WTA 96) po godzinie gry. Chinka zdobyła 25 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu, obroniła dwa z trzech break pointów i zamieniła na przełamanie pięć z 11 szans. Zanotowano jej 23 kończące uderzenia i 20 niewymuszonych błędów. Japonka miała trzy piłki wygrane bezpośrednio i 20 pomyłek.

W ubiegłym tygodniu Daria Gawriłowa (WTA 20) zdobyła tytuł w New Haven. Z US Open reprezentantka Australii odpadła w II rundzie po trzysetowym maratonie z Shelby Rogers (WTA 62). W III secie tenisistka z Melbourne prowadziła 4:2 i miała trzy break pointy na 5:2, ale straciła trzy gemy z rzędu. Przy 4:5 obroniła cztery piłki meczowe, ale ostatecznie przegrała całe spotkanie 6:7(6), 6:4, 6:7(5) po trzech godzinach i 31 minutach walki. To najdłuższy kobiecy mecz w historii US Open. W III rundzie Rogers spotka się z Eliną Switoliną.

Daria Kasatkina (WTA 38) pokonała 7:5, 6:3 Christinę McHale (WTA 63). Rosjanka trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 11 break pointów. Zanotowano jej 15 kończących uderzeń przy 25 niewymuszonych błędach. Amerykanka miała 17 piłek wygranych bezpośrednio i 42 pomyłki. W III rundzie rywalką Kasatkiny będzie Jelena Ostapenko.

W starciu dwóch Rumunek Monica Niculescu (WTA 57) wygrała 6:2, 3:6, 6:3 z Aną Bogdan (WTA 108). 29-latka z Bukaresztu mogła zwyciężyć w dwóch setach, bo prowadziła 6:2, 3:0. W całym spotkaniu wykorzystała siedem z 18 break pointów.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu kobiet 20 mln dolarów czwartek, 31 sierpnia

II runda gry pojedynczej:

Karolina Pliskova (Czechy, 1) - Nicole Gibbs (USA, Q) 2:6, 6:3, 6:4 Shuai Zhang (Chiny, 27) - Risa Ozaki (Japonia) 6:0, 6:3 Shelby Rogers (USA) - Daria Gawriłowa (Australia, 25) 7:6(6), 4:6, 7:6(5) Daria Kasatkina (Rosja) - Christina McHale (USA) 7:5, 6:3 Monica Niculescu (Rumunia) - Ana Bogdan (Rumunia) 6:2, 3:6, 6:3