US Open: fenomenalny występ Sama Querreya. Amerykanin w bajecznym stylu w 77 minut rozbił Mischę Zvereva

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / RAY STUBBLEBINE / Sam Querrey
PAP/EPA / RAY STUBBLEBINE / Sam Querrey

Sam Querrey w trzech setach pokonał Mischę Zvereva w IV rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2017 i został pierwszym od 2011 roku amerykańskim ćwierćfinalistą tego turnieju. O półfinał zagra z Kevinem Andersonem.

W tegorocznej edycji US Open Mischa Zverev pokonał dwóch amerykańskich tenisistów - Thai-Sona Kwiatkowskiego (I runda) i Johna Isnera (III runda). W 1/16 finału stanął naprzeciw kolejnego i zarazem ostatniego pozostałego w turnieju reprezentanta gospodarzy, Sama Querreya. I tym razem zamiast zwycięstwa poniósł sromotną klęskę.

Querrey od początku niedzielnego meczu narzucił rywalowi własne warunki gry. Błyskawicznie, już w drugim gemie, wywalczył przełamanie. W ósmym uzyskał kolejnego breaka i wygrał pierwszą partię 6:2. Druga odsłona miała identyczny przebieg. Znów Amerykanin zwyciężył 6:2, dwukrotnie odbierając serwis przeciwnikowi.

Zverev w swoim stylu starał się atakować. Ale ta taktyka nie dawała mu najmniejszego efektu. Akcje przy siatce i podcięte bekhendy, czyli zagrania, które sprawiały ogromne trudności jego poprzedniemu rywalowi, Isnerowi, na Querreyu nie robiły najmniejszego wrażenie. Dodatkowo z powodu kłopotów z ramieniem Niemiec nie mógł serwować tak skutecznie, jak zazwyczaj.

Na tle Zvereva Querrey prezentował się niczym tenisista z innej planety. Niczym połączenie Rogera Federera z Rafaelem Nadalem. Amerykanin bowiem nie tylko imponował wyśmienitym forhendem, ale też wspaniale spisywał się w defensywie, raz po raz posyłając wspaniałe minięcia, i niemal nie popełniał błędów.

Trzeci set nic nie zmienił w obrazie gry. Zverev nie miał planu "B". Grał albo ryzykownie, albo ultraryzykownie. A Querrey go bezlitośnie punktował. Reprezentant gospodarzy łatwo wyszedł na prowadzenie 5:0, by wygrać tę odsłonę 6:1.

W ciągu 77 minut gry Querrey posłał aż 55 zagrań kończących i popełnił zaledwie osiem niewymuszonych błędów. Zaserwował również 18 asów, przy własnym podaniu zdobył 48 z 62 rozegranych punktów, ani razu nie musiał się bronić przed przełamaniem oraz wykorzystał sześć z 12 break pointów.

Dla Querreya to pierwszy awans do ćwierćfinału US Open i ogółem drugi w Wielkim Szlemie (w tegorocznym Wimbledonie zagrał w półfinale). Został pierwszym amerykańskim ćwierćfinalistą nowojorskiego turnieju od sezonu 2011, gdy w 1/4 finału wystąpili Andy Roddick i Isner.

- Rozegrałem bardzo dobry mecz. Pewnie dlatego, że po raz pierwszy wystąpiłem w sesji nocnej. Początkowo byłem trochę zdenerwowany, ale gdy go przełamałem, poczułem się komfortowo - mówił z uśmiechem 29-latek z Santa Monica, który po zakończeniu US Open zostanie najlepszą rakietą swojego kraju. - To dla mnie wielka chwila. Cieszę się, że tak dobrze mi idzie w domowym turnieju wielkoszlemowym - dodał.

W ćwierćfinale, we wtorek, Querrey zagra z Kevinem Andersonem, z którym ma bilans 6-8, w tym 4-6 na kortach twardych. - Mogę spodziewać się potężnych serwisów i uderzeń. Mam nadzieję, że zagram najlepiej jak mogę i że wygram - powiedział Amerykanin.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu mężczyzn 20 mln dolarów niedziela, 3 września IV runda gry pojedynczej