WTA Tiencin: Maria Szarapowa nie do zatrzymania, błyskawiczny awans Shuai Peng

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: Maria Szarapowa
PAP/EPA / ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: Maria Szarapowa

Rosjanka Maria Szarapowa pokonała 6:3, 6:1 Szwajcarkę Stefanie Vögele i awansowała do półfinału turnieju WTA International na kortach twardych w Tiencinie.

W kwietniu Maria Szarapowa wznowiła karierę po dyskwalifikacji za doping. W pierwszym starcie po powrocie Rosjanka doszła do półfinału w Stuttgarcie. Na kolejny tak udany występ przyszło jej czekać do tego tygodnia. W Tiencinie w trzech meczach nie straciła seta. W pierwszych dwóch rundach odprawiła Irinę-Camelię Begu i Magdę Linette. W piątek w ćwierćfinale była liderka rankingu pokonała 6:3, 6:1 Stefanie Vögele (WTA 196).

Szwajcarka spotkanie rozpoczęła od przełamania, ale później na korcie rządziła Szarapowa (WTA 86). W ciągu 64 minut Rosjanka obroniła dwa z trzech break pointów, a sama pięć razy odebrała podanie rywalce. Była liderka rankingu zdobyła 23 z 27 punktów przy własnym pierwszym serwisie. Vögele popełniła osiem podwójnych błędów.

W półfinale Szarapowa zmierzy się z Shuai Peng (WTA 25), z którą ma bilans spotkań 5-1. Chinka rozbiła 6:0, 6:1 Sarę Sorribes (WTA 94). W trwającym równo godzinę meczu broniąca tytułu reprezentantka gospodarzy zamieniła na przełamanie sześć z 11 okazji i zgarnęła 21 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Sara Errani (WTA 280) zwyciężyła 5:7, 7:6(2), 6:1 Christinę McHale (WTA 65). Amerykanka nie wykorzystała serwisu po wygraną przy stanie 7:5, 6:5. W trwającym trzy godziny i 11 minut meczu było 18 przełamań, z czego 10 dla Włoszki. Finalistka Rolanda Garrosa 2012 rozgrywa pierwszy turniej po dwumiesięcznej dyskwalifikacji za doping.

Kolejną rywalką Errani będzie Aryna Sabalenka (WTA 102), która obroniła sześć z ośmiu break pointów i pokonała 6:3, 6:4 Lin Zhu (WTA113). Białorusinka awansowała do pierwszego półfinału w głównym cyklu. W ubiegłym roku w Tiencinie wygrała turniej ITF. W poniedziałek 19-latka z Mińska zadebiutuje w Top 100 rankingu.

Tianjin Open, Tiencin (Chiny) WTA International, kort twardy, pula nagród 500 tys. dolarów piątek, 13 października

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Shuai Peng (Chiny, 3) - Sara Sorribes (Hiszpania) 6:0, 6:1 Aryna Sabalenka (Białoruś) - Lin Zhu (Chiny) 6:3, 6:4 Sara Errani (Włochy, Q) - Christina McHale (USA) 5:7, 7:6(2), 6:1 Maria Szarapowa (Rosja, WC) - Stefanie Vögele (Szwajcaria, Q) 6:3, 6:1

Czy Maria Szarapowa awansuje do finału turnieju WTA w Tiencinie?