Finały Next Gen ATP: Hyeon Chung pierwszym półfinalistą. Borna Corić także z drugim zwycięstwem

Hyeon Chung w trzech setach pokonał Andrieja Rublowa w drugiej kolejce rozgrywanych na korcie twardym w hali w Mediolanie Finałów Next Gen ATP. Dwa zwycięstwa na koncie ma też Borna Corić, który w środę pokonał Daniła Miedwiediewa.

Marcin Motyka
Hyeon Chung PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Na zdjęciu: Hyeon Chung

Po rezygnacji Alexandra Zvereva to Andriejowi Rublowowi przypadła rola najwyżej rozstawionego w pierwszej w historii edycji Finałów Next Gen ATP. Lecz Rosjanin zawodzi. W pierwszej kolejce po ogromnych męczarniach pokonał wprawdzie Gianluigiego Quinziego, ale w środę został zdeklasowany przez Hyeona Chunga. W pojedynku z Koreańczykiem Rosjanin zdobył zaledwie cztery gemy.

- Starałem się grać najlepiej jak mogłem i koncentrować się na każdej kolejnej wymianie. Wynik wskazuje, że był to dla mnie łatwy mecz, ale na korcie było bardzo trudno. Musiałem walczyć o każdy punkt - powiedział skromnie Chung (w środę trzy asy, pięć przełamań i 13 zagrań kończących), który jest już pewny awansu do półfinału.

Szans na wyjście z Grupy A nie ma już natomiast Gianluigi Quinzi. Włoch, który wygrał turniej o dziką kartę, w środę poniósł drugą porażkę. Przegrał 1:4, 1:4, 4:3(4), 3:4(5) z Denisem Shapovalovem. Kanadyjczyk zawdzięcza wygraną bardzo agresywnej postawie. W ciągu 89 minut gry zaserwował dziesięć asów i posłał aż 41 uderzeń kończących. - Od trzeciego seta, kiedy Gianluigi zaczął grać niesamowicie, zrobiło się dla mnie niezwykle trudno. To był ciężki mecz pod względem mentalnym, dlatego jestem z siebie dumny - skomentował.

W Grupie B drugie zwycięstwo odniósł Borna Corić. W ostatnim meczu środowej serii gier Chorwat wygrał 4:3(5), 2:4, 4:1, 4:2 z Daniłem Miedwiediewem. Pojedynek trwał 94 minuty. W tym czasie Corić zaserwował dwa asy, wykorzystał dwa z siedmiu break pointów, jeden raz został przełamany i zagrał 22 winnery. Mimo bilansu 2-0, tenisista z Zagrzebia wciąż nie jest pewny awansu do półfinału.

Na pewno w 1/2 finału nie wystąpi za to Jared Donaldson. Amerykanin poniósł drugą porażkę w drugim meczu, ulegając 1:4, 3:4(3), 2:4 Karenowi Chaczanowowi. - To był bardzo dobry mecz. O moim zwycięstwie zadecydowało kilka punktów. Cieszę się, bo zagrałem na optymalnym poziomie i pokazałem dobry tenis - stwierdził Rosjanin, który tym samym zachował szansę na wyjście z grupy.

Środowe rozstrzygnięcia oznaczają, że z Grupy A awans do półfinału zapewnił już sobie Hyeon Chung, a o drugie miejsce w bezpośrednim pojedynku powalczą Denis Shapovalov i Andriej Rublow. Z kolei w Grupie B bez szans na 1/2 finału jest Jared Donaldson, natomiast walka o dwa miejsca w najlepszej "czwórce" rozegra się między Borną Coriciem, Daniłem Miedwiediewem i Karenem Chaczanowem.

Finały Next Gen ATP, Mediolan (Włochy)
kort twardy w hali, pula nagród 1,275 mln dolarów
środa, 8 listopada

Grupa A:

Hyeon Chung (Korea Południowa) - Andriej Rublow (Rosja) 4:0, 4:1, 4:3(1)
Denis Shapovalov (Kanada) - Gianluigi Quinzi (Włochy, WC) 4:1, 4:1, 3:4(5), 4:3(5)