Finały ATP World Tour: Roger Federer przetrwał kryzys, Szwajcar z awansem do półfinału

Szwajcar Roger Federer pokonał 7:6(6), 5:7, 6:1 Niemca Alexandra Zvereva i zapewnił sobie awans do półfinału Finałów ATP World Tour w Londynie.

Na zakończenie trzeciego dnia Finałów ATP World Tour w Londynie Roger Federer zmierzył się z Alexandrem Zverevem. Szwajcar zwyciężył w trzech nierównych setach i podwyższył na 4-2 bilans wszystkich spotkań z Niemcem. Sześciokrotny triumfator Masters zapewnił sobie awans do półfinału.

W pierwszym gemie I seta Federer wrócił z 0-40 dzięki świetnym serwisom. Po chwili Zverev odparł break pointa asem. Poza tym serwujący nie mieli problemów. Niemiec momentami gubił się taktycznie, ale aż do 12 gema nie miało to dla niego poważnych konsekwencji. Federer zmarnował wtedy pierwszą piłkę setową pakując piłkę w siatkę, ale uzyskał drugą wieńcząc genialną akcję krosem forhendowym. Zverev odparł ją szczęśliwym bekhendem po taśmie. W tie breaku obaj tenisiści grali nerwowo i psuli proste piłki. Niemiec nie wykorzystał prowadzenia 4-0 oraz piłki setowej przy 6-5. Set dobiegł końca, gdy wpakował forhend w siatkę.

W gemie otwarcia II seta doszło do pierwszego w meczu przełamania. Uzyskał je Federer głębokim forhendem wymuszającym błąd. Szwajcarowi przytrafił się się kryzys. Popełnił dwa podwójne błędy, odparł też dwa break pointy, ale trzeciego Zverev wykorzystał kombinacją ostrego returnu i forhendu. Wicelider rankingu zdecydowanie obniżył loty i Niemiec z 0:2 mógł wyjść na 5:3. Federer obronił się wygrywającym serwisem. Jednak w 12. gemie już nie wybrnął z opresji. Popełnił trzy niewymuszone błędy i przegrywał 0-40. Dwie piłki setowe Szwajcar obronił, ale przy trzeciej Zverev wymusił na nim błąd głębokim krosem forhendowym.

W trzecim gemie III partii Zverev oddał podanie wyrzucając bekhend. Niemiec rozsypał się jak domek z kart. Oddał podanie po raz drugi, do tego ze stanu 40-15 (cztery błędy). Federer wciąż miał problemy z płynnością swoich uderzeń. Przestrzelił drajw woleja, ale odparł break pointa i forhendem podwyższył na 5:1. Podsumowaniem słabej postawy Zvereva w decydującym secie był podwójny błąd, który zakończył cały mecz.

W trwającym dwie godziny i 12 minut meczu Federer zaserwował sześć asów. Zverev miał ich osiem, ale też popełnił osiem podwójnych błędów. Szwajcar obronił dziewięć z 11 break pointów, a sam wykorzystał cztery z ośmiu szans na przełamanie. Naliczono mu 26 kończących uderzeń i 20 niewymuszonych błędów. Niemiec miał 38 piłek wygranych bezpośrednio i 45 pomyłek.

Federer wygrał 12. mecz z rzędu. Przed Finałami ATP World Tour Szwajcar triumfował w Szanghaju i Bazylei. Szwajcar w 15. starcie w Masters po raz 14. awansował do półfinału.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)