Finały ATP World Tour: Grigor Dimitrow rozbił Davida Goffina, Bułgar z przytupem w półfinale

Bułgar Grigor Dimitrow pokonał 6:0, 6:2 Belga Davida Goffina i zapewnił sobie awans do półfinału Finałów ATP World Tour w Londynie.

Grigor Dimitrow nie dał najmniejszych szans Davidowi Goffinowi. Bułgar prowadził 6:0, 3:0 i dopiero wtedy stracił pierwszego gema. Ostatecznie zwyciężył 6:0, 6:2 i po raz trzeci w tym roku pokonał Belga. Tenisista urodzony w Chaskowie zapewnił sobie awans do półfinału Finałów ATP World Tour.

Świetny wolej dał Dimitrowowi przełamanie na 2:0 w I secie. Bułgar mecz rozpoczął od mocnego uderzenia. Grał skutecznie z głębi kortu, spychał rywala do defensywy, otwierał sobie kort i często chodził do siatki. Miał cztery break pointy na 4:0. Pierwszego zmarnował wyrzucając forhend, a drugiego i trzeciego Goffin odparł wygrywającym serwisem i krosem forhendowym. Ostatecznie Belg oddał podanie psując forhend (piłka po kontakcie z taśmą wyleciała poza kort). Dimitrow nie zamierzał zwalniać tempa i seta zakończył w szóstym gemie, przełamując rywala po raz trzeci.

Efektowny forhend dał Bułgarowi dwa break pointy na 2:0 w II secie. Goffin oddał podanie podwójnym błędem. Miał szansę na przełamanie powrotne, ale Dimitrow obronił się smeczem wieńczącym ofensywną akcję. Belg nie zamierzał składać broni i w czwartym gemie od 0-30 zdobył cztery punkty. Tenisiści toczyli teraz zażartą batalię o każdy punkt. Bułgar wrócił z 0-30 i po grze na przewagi wyszedł na 4:1. Goffin podniósł poziom swojej gry, ale Dimitrow jakości swojego tenisa nie obniżył i do końca utrzymał przewagę przełamania. W ósmym gemie Belg obronił dwie piłki meczowe (kros forhendowy, wygrywający serwis), ale nie udało mu się utrzymać podania. Wynik spotkania na 6:0, 6:2 Bułgar ustalił genialnym forhendem po linii.

W trwającym 73 minuty spotkaniu Goffin popełnił pięć podwójnych błędów i zdobył tylko pięć z 25 punktów przy swoim drugim podaniu. Dimitrow zgarnął 23 z 27 piłek przy własnym pierwszym serwisie. Bułgar obronił jednego break pointa, a sam wykorzystał pięć z 11 szans na przełamanie.

Bułgar podwyższył na 4-1 bilans meczów z Belgiem w głównym cyklu. Była to ich czwarta konfrontacja w 2017 roku. W Australian Open i Sofii zwyciężył Dimitrow, a w Rotterdamie wygrał Belg. Ich pierwsze spotkanie odbyło się w III rundzie US Open 2014 i Dimitrow odrodził się po przegraniu I seta do zera (0:6, 6:3, 6:4, 6:1).

Dimitrow to pierwszy Bułgar, który gra w Finałach ATP World Tour w 48-letniej historii imprezy. W swoim debiucie w Masters awansował do półfinału.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)