ATP Auckland: Juan Martin del Potro w 65 minut pokonał Denisa Shapovalova. Dzień porażek Amerykanów

Juan Martin del Potro w dwóch setach pokonał Denisa Shapovalova w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Auckland. Z zawodami pożegnali się Amerykanie - Jack Sock, Sam Querrey, John Isner i Steve Johnson.

Marcin Motyka
Juan Martin del Potro Getty Images / Phil Walter / Na zdjęciu: Juan Martin del Potro

Gdy w sierpniu ubiegłego roku Denis Shapovalov zmierzał po życiowy sukces, półfinał w Montrealu, po drodze pokonał m.in. Juana Martina del Potro. W środę, w II rundzie turnieju ATP w Auckland, ci tenisiści zmierzyli się ponownie. Tym razem Argentyńczyk wziął rewanż za porażkę sprzed pięciu miesięcy. Zwyciężył bardzo pewnie 6:4, 6:2. Spotkanie trwało tylko 65 minut. W tym czasie Del Potro zaserwował osiem asów, posłał 14 zagrań kończących, popełnił 11 niewymuszonych błędów, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem i uzyskał trzy breaki.

- Jestem zaskoczony. Nie spodziewałem się, że w pierwszym meczu w sezonie zagram na tak wysokim poziomie. Przez cały pojedynek dobrze serwowałem i trzy razy przełamałem jego podanie, co okazało się kluczowe - powiedział Argentyńczyk, który w ćwierćfinale zmierzy się z Karenem Chaczanowem. Rosjanin wyeliminował Pablo Cuevasa, turniejową "szóstkę".

Jack Sock nie obroni wywalczonego przed 12 miesiącami tytułu. Z tegoroczną edycją ASB Classic najwyżej rozstawiony Amerykanin pożegnał się już po inauguracyjnym meczu. W spotkaniu II rundy uległ 3:6, 3:6 Peterowi Gojowczykowi, czterokrotnie oddając podanie. Ogrywając aktualnie ósmego w rankingu ATP Socka, Niemiec odniósł drugie w karierze zwycięstwo nad rywalem z czołowej "10" klasyfikacji singlistów. O półfinał powalczy z Robinem Haase. Holender okazał się lepszy od Lukasa Lacko, "szczęśliwego przegranego" z eliminacji.

Środa nie była dobrym dniem dla Amerykanów. Los Socka podzielili wszyscy pozostali reprezentanci USA. Najbliżej sukcesu był Sam Querrey, który po zaciętej walce przegrał 4:6, 7:6(10), 6:7(5) z Jirim Veselym  Czech w 1/4 finału zagra z Roberto Bautistą. Hiszpan pokonał 2:6, 6:2, 6:1 Steve'a Johnsona, podwyższając na 5-0 bilans bezpośrednich konfrontacji z tenisistą z Kalifornii.

Z kolei w ostatnim meczu sesji wieczornej sesji rozstawiony z numerem trzecim John Isner przegrał 6:7(3), 7:5, 2:6 z Hyeonem Chungiem. Koreańczyk w ćwierćfinale stanie naprzeciw Davida Ferrera. Hiszpan, czterokrotny mistrz zawodów w Auckland, ograł 6:2, 6:2 zeszłorocznego finalistę Joao Sousę.