Australian Open: Anett Kontaveit pomieszała szyki Jelenie Ostapenko! Awans Karoliny Woźniackiej

Estonka Anett Kontaveit wyeliminowała Jelenę Ostapenko w III rundzie Australian Open. Do 1/8 finału awansowała Karolina Woźniacka.
Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Anett Kontaveit

Jelena Ostapenko (WTA 7) w ubiegłym roku zwyciężyła w Rolandzie Garrosie. Był to jej pierwszy triumf na zawodowych kortach. Później wygrała jeszcze turniej w Seulu. Sezon 2018 Łotyszka rozpoczęła słabo. W Shenzhen i Sydney odpadła po pierwszym meczu. Również występu w Australian Open nie będzie miło wspominać. W III rundzie przegrała 3:6, 6:1, 3:6 z Anett Kontaveit (WTA 33).

W I secie było aż osiem przełamań, z czego pięć dla Kontaveit. Ostapenko walczyła nie tylko z rywalką, ale również z kontuzją uda. Mimo bólu gładko wygrała II partię. Mogło być 6:0, ale przy stanie 5:0 mistrzyni Rolanda Garrosa oddała podanie. W decydującej odsłonie Łotyszka prowadziła 3:2, ale straciła cztery gemy z rzędu.

W trwającym godzinę i 53 minuty spotkaniu Kontaveit osiem razy straciła podanie, a sama wykorzystała dziewięć z 20 break pointów. Estonce naliczono 19 kończących uderzeń i 25 niewymuszonych błędów. Ostapenko miała 32 piłki wygrane bezpośrednio i 46 pomyłek. Kolejną rywalką Kontaveit będzie Carla Suarez. Estonka po raz drugi zagra w IV rundzie wielkoszlemowej imprezy (US Open 2015).

Karolina Woźniacka (WTA 2) pokonała 6:4, 6:3 Kiki Bertens (WTA 32). W I secie Holenderka z 2:5 zbliżyła się na 4:5, ale w 10. gemie oddała podanie do zera. W II partii było tylko jedno przełamanie, które Dunka uzyskała na 2:0. W końcówce było mnóstwo emocji. Przy 6:4, 5:3 wiceliderka rankingu obroniła cztery break pointy, a sama wykorzystała czwartą piłkę meczową.

W trwającym 86 minut spotkaniu Woźniacka obroniła pięć z sześciu break pointów, a sama zamieniła na przełamanie trzy z czterech okazji. Dunka posłała 13 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Bertens miała 26 piłek wygranych bezpośrednio i 34 pomyłki. Była liderka rankingu podwyższyła na 3-0 bilans meczów z Holenderką.

W poprzedniej rundzie Woźniacka była w ogromnych opałach. Podniosła się ze stanu 1:5, 15-40 w III secie i pokonała 3:6, 6:2, 7:5 Janę Fett. O ćwierćfinał Dunka zmierzy się z Magdaleną Rybarikovą, z którą ma bilans meczów 3-1.