ATP Indian Wells: pierwszy półfinał Masters Borny Coricia. Kevin Anderson bez przełamania

Borna Corić awansował do premierowego w karierze półfinału zawodów rangi ATP World Tour Masters 1000. W czwartkowym meczu turnieju w Indian Wells Chorwat pokonał finalistę US Open 2017, Kevina Andersona.

Rafał Smoliński
Borna Corić Getty Images / Harry How / Na zdjęciu: Borna Corić
W poprzednich trzech pojedynkach z Kevinem Andersonem młody Chorwat nie ugrał nawet seta, dlatego można było się spodziewać, że w czwartek nie będzie mu łatwo. Zwłaszcza że Borna Corić słabo wszedł w mecz i po kilku prostych błędach stracił podanie już w drugim gemie. Reprezentant RPA w swoim stylu serwował bardzo pewnie i nie dawał rywalowi żadnych szans. Przy stanie 5:2 zaatakował jeszcze raz i wykorzystał trzecią piłkę setową.

W pierwszym secie Corić miał aż 14 niewymuszonych błędów przy zaledwie trzech kończących zagraniach. W drugiej partii zadbał o to, aby poprawić te statystyki. I zaczął od szybkiego przełamania, które ustawiło losy drugiej odsłony. Anderson starał się odrobić stratę breaka, lecz Chorwat uważnie pilnował podania i zdobywał punkty w momencie zagrożenia. Po dwóch setach na tablicy wyników był remis.

Decydującą partię lepiej rozpoczął Afrykaner. W drugim gemie nie dał co prawda rady odebrać serwisu przeciwnikowi, ale w szóstym gemie Corić sprezentował mu przełamanie, popełniając w nieodpowiednim momencie podwójny błąd. Sposób, w jaki podniósł się po tym niepowodzeniu, musi jednak budzić szacunek. Chorwat wygrał kilka ważnych wymian i doprowadził do stanu po 4. Jeszcze w 12. gemie był o dwie piłki od porażki, ale w kluczowym momencie pomogło mu podanie. Tie break rozegrał znakomicie i po 142 minutach wygrał ostatecznie 2:6, 6:4, 7:6(3).

Corić zapomniał o trzech wcześniejszych porażkach z Andersonem i odniósł premierowe zwycięstwo. W czwartkowym pojedynku miał 22 kończące uderzenia i 35 pomyłek, natomiast jego rywal zanotował 30 winnerów i 34 niewymuszone błędy. Chorwat zameldował się w pierwszym w karierze półfinale turnieju rangi ATP World Tour Masters 1000 i w sobotę spotka się z broniącym tytułu Szwajcarem Rogerem Federerem.

Anderson zmarnował wielką szansę na pierwszy półfinał ATP Masters 1000. Jego bilans w ćwierćfinałach imprez tej rangi wynosi teraz 0-9, ale wcześniejszymi pogromcami Afrykanera byli zawodnicy z Top 10. Corić zajmuje obecnie 49. pozycję w światowym rankingu. Jeśli osiągnie finał zawodów BNP Paribas Open 2018, to w poniedziałek zadebiutuje w Top 30.