Zła passa przerwana. Na takie zwycięstwo Agnieszka Radwańska czekała ponad sześć lat!

Pokonując Simonę Halep w III rundzie turnieju WTA w Miami, Agnieszka Radwańska po raz pierwszy od ponad sześciu lat wygrała mecz z liderką rankingu. Dla Polki to także drugie zwycięstwo nad tenisistką zajmującą pierwszą lokatę w klasyfikacji.

Marcin Motyka
Agnieszka Radwańska Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Agnieszka Radwańska
Przed meczem III turnieju WTA w Miami przeciw Simonie Halep statystyka nie była po stronie Agnieszki Radwańskiej. Sobotni pojedynek z Rumunką był dla Polki 19. starciem z tenisistką zajmującą pierwsze miejsce w klasyfikacji singlistek. Na 18 poprzednio rozegranych takich spotkań wygrała zaledwie jedno.

To jedyne zwycięstwo odniosła w drugim tygodniu stycznia 2012 roku. W ćwierćfinale turnieju WTA w Sydney nasza reprezentantka wygrała 3:6, 7:5, 6:2 z wówczas zajmującą pierwsze miejsce w klasyfikacji singlistek Karoliną Woźniacką. Od tego czasu rozegrała 12 meczów ze światowymi "jedynkami" i nie zdobyła nawet seta.

W sobotę zła passa została przerwana. Na korcie centralnym obiektu Crandon Park Radwańska pokonała Halep 3:6, 6:2, 6:3. Tym samym krakowianka mogła się cieszyć z drugiej w karierze wygranej nad tenisistką zajmującą pierwsze miejsce w rankingu WTA i jednocześnie pierwszej od ponad sześciu lat i dwóch miesięcy.

Po tym pojedynku bilans Radwańskiej z liderkami klasyfikacji singlistek wynosi dwa zwycięstwa i 17 porażek. Prócz Halep i Woźniackiej, krakowianka grała również z pięcioma innymi tenisistkami, które w momencie pojedynku z Polką znajdowały się na szczycie listy rankingowej. I wszystkie te spotkania przegrała. Sześciokrotnie uległa Serenie Williams, pięciokrotnie Wiktorii Azarence, dwukrotnie Justine Henin oraz jeden raz przegrała z Dinarą Safiną i Andżeliką Kerber.

W IV rundzie turnieju WTA w Miami, w poniedziałek, Radwańska zmierzy się z Wiktorią Azarenką. Białorusinka w sobotę pokonała 3:6, 6:4, 6:1 Anastasiję Sevastovą.

2016 Australian Open półfinał Serena Williams 0:6, 4:6
2016 Indian Wells półfinał Serena Williams 4:6, 6:7(1)
2016 Mistrzostwa WTA półfinał Andżelika Kerber 2:6, 1:6
2018 Miami III runda Simona Halep 3:6, 6:2, 6:3

Czy w przyszłości Agnieszka Radwańska wygra kolejny mecz z liderką rankingu WTA?