ATP Belgrad: Kubot w półfinale!

Łukasz Kubot pokonał Kristofa Vliegena 7:6 (8-6), 6:3 i awansował do półfinału turnieju Serbia Open rozgrywanego na kortach ziemnych w Belgradzie (z pulą nagród 450 tys. euro).

Spotkanie dwóch niespełna 27-letnich tenisistów lepiej rozpoczął Kristof Vliegen, który najpierw przełamał Polaka, a następnie wygrał własne podanie do zera i prowadził 2:0. Kubot jednak szybko opanował nerwy i wygrywając dwa kolejne gemy wyrównał stan seta. W piątym gemie tenisista z Lubina od stanu 0-30 wygrał cztery piłki z rzędu i po 21 minutach walki po raz pierwszy objął prowadzenie w secie.

W siódmym gemie Kubot obronił dwa break pointy, ale trzeciej okazji Belg już nie zmarnował. Po utrzymaniu własnego podania tenisista z Maaseik prowadził 5:3. W dziewiątym gemie ambitnie walczący Kubot obronił trzy piłki setowe i przedłużył swoje szanse na wygranie seta. Mimo, że w 10. gemie Polak nie wykorzystał dwóch break pointów to zdołał przełamać Belga doprowadzając do remisu 5:5. Vliegen jednak odpowiedział tym samym i po raz drugi miał szansę wygrać seta przy własnym podaniu. Kubot wyrównał stan przełamań na 3-3 i o losach seta zadecydował tie-break.

W 13. gemie Kubot prowadził 4-1. Vliegen jednak wygrał cztery piłki z rzędu i miał dwa serwisy na wygranie seta. Jednego z nich zamienił na punkt i przy stanie 6-5 miał czwartą piłkę setową. Kubot obronił się dwoma serwisami i teraz to on miał pierwszego setbola. Wykorzystał go i po 66 minutach walki zakończył tę morderczą partię.

Drugiego seta Kubot rozpoczął, tak jak Vliegen pierwszego, czyli od prowadzenia 2:0. W szóstym gemie Polak dał się przełamać po raz pierwszy w tym secie i mieliśmy remis 3:3. Końcówka należała do tenisisty z Lubina, który wygrał trzy gemy z rzędu i zapewnił sobie awans do półfinału.

Było to drugie spotkanie obu tenisistów. W 2006 roku w pierwszej rundzie US Open górą również był Kubot, który pokonał Vliegena w pięciu setach.

Kubot, który do ćwierćfinału awansował dzięki kreczowi Igora Andriejewa (nr 3), o finał będzie walczył ze zwycięzcą meczu Ivo Karlovic (nr 2) - Flavio Cipolla. Polak w imprezie gra jako szczęśliwy przegrany z kwalifikacji. W turniejowej drabince zastąpił Steve'a Darcisa, który wycofał się z powodu kontuzji ramienia.