WTA Madryt: awans Marii Szarapowej. Wiktoria Azarenka kontra Karolina Pliskova w II rundzie

Rosjanka Maria Szarapowa pokonała Rumunkę Mihaelę Buzarnescu i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier Mandatory na kortach ziemnych w Madrycie.

Maria Szarapowa Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Maria Szarapowa
W sobotę Mihaela Buzarnescu (WTA 37) grała w finale w Pradze (urwała seta Petrze Kvitovej), a w niedzielę musiała być już w Madrycie. W I rundzie imprezy rangi Premier Mandatory zmierzyła się z Marią Szarapową (WTA 53), która w stolicy Hiszpanii triumfowała w 2014 roku. Rosjanka pokonała Rumunkę 6:4, 6:1. W trwającym 82 minuty meczu była liderka rankingu zaserwowała siedem asów, zgarnęła 23 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i uzyskała cztery przełamania. Dla Szarapowej to pierwszy wygrany mecz od stycznia, gdy doszła do III rundy Australian Open. Kolejną jej rywalką będzie rodaczka Buzarnescu, Irina-Camelia Begu.

Wiktoria Azarenka (WTA 99) pokonała 6:3, 6:3 Aleksandrę Krunić (WTA 52). W ciągu 81 minut Białorusinka zdobyła 23 z 29 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z 15 break pointów. Dla byłej liderki rankingu to pierwszy wygrany mecz na korcie ziemnym od turnieju w Madrycie z 2016 roku. W II rundzie jej rywalką będzie Karolina Pliskova, z którą ma bilans meczów 3-1.

Anastasija Sevastova (WTA 16) zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:3 Annę Karolinę Schmiedlovą (WTA 86). W trwającym dwie godziny i sześć minut spotkaniu Łotyszka zaserwowała pięć asów i zamieniła na przełamanie cztery z siedmiu okazji. Kolejną jej przeciwniczką będzie Kiki Bertens, którą rok temu pokonała w ćwierćfinale madryckiej imprezy.

Carla Suarez (WTA 25) wygrała 6:3, 6:3 z Barborą Strycovą (WTA 26). W ciągu 88 minut Hiszpanka obroniła sześć break pointów i zdobyła 42 z 57 punktów przy własnym podaniu. Tenisistka z Barcelony podwyższyła na 7-1 bilans meczów z Czeszką. W II rundzie zmierzy się z Eliną Switoliną.

Bernarda Pera (WTA 98) pokonała 6:4, 2:6, 6:3 Arynę Sabalenkę (WTA 47). W trwającym godzinę i 47 minut meczu obie tenisistki miały po osiem break pointów. Amerykanka cztery razy oddała podanie, a sama uzyskał pięć przełamań. Kolejną jej rywalką będzie Magdalena Rybarikova lub Johanna Konta.

Sloane Stephens (WTA 9) obroniła siedem z dziewięciu break pointów i pokonała 6:3, 6:2 Silvię Soler (WTA 218). W tym roku Amerykanka zdobyła tytuł w Miami, ale poza tym nie prezentowała się zbyt dobrze. Z trzech turniejów odpadła w I rundzie, w tym z jednego na korcie ziemnym. W Stuttgarcie przegrała 1:6, 0:6 z Coco Vandeweghe. W Madrycie dojdzie do starcia mistrzyń US Open, bo Stephens zmierzy się z Samanthą Stosur, która w Nowym Jorku triumfowała w 2011 roku. Bilans meczów obu tenisistek to 2-1 dla Australijki.

Odpadła Naomi Osaka (WTA 21), która w marcu zdobyła tytuł w Indian Wells. Japonka wykorzystała tylko dwa z 11 break pointów i przegrała 1:6, 5:7 z Shuai Zhang (WTA 31). W II rundzie Chinka zmierzy się z Kristiną Mladenović, z którą wygrała tylko jedno z czterech spotkań.

Ashleigh Barty (WTA 18) pokonała 6:1, 6:4 Sarę Errani (WTA 89). W ciągu 76 minut Australijka zaserwowała siedem asów i zdobyła 23 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy, a sama zamieniła na przełamanie trzy z 10 szans. Kolejną rywalką tenisistki z Ipswich będzie Karolina Woźniacka.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
WTA Premier Mandatory, kort ziemny, pula nagród 6,685 mln euro
niedziela, 6 maja

I runda gry pojedynczej:

Sloane Stephens (USA, 9) - Silvia Soler (Hiszpania, Q) 6:3, 6:2
Anastasija Sevastova (Łotwa, 15) - Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja, Q) 6:3, 4:6, 6:3
Wiktoria Azarenka (Białoruś) - Aleksandra Krunić (Serbia) 6:3, 6:3
Carla Suarez (Hiszpania) - Barbora Strycova (Czechy) 6:3, 6:3
Shuai Zhang (Chiny) - Naomi Osaka (Japonia) 6:1, 7:5
Ashleigh Barty (Australia) - Sara Errani (Włochy, Q) 6:1, 6:4
Maria Szarapowa (Rosja) - Mihaela Buzarnescu (Rumunia) 6:4, 6:1
Bernarda Pera (USA, Q) - Aryna Sabalenka (Białoruś, Q) 6:4, 2:6, 6:3

Czy Maria Szarapowa awansuje do III rundy turnieju WTA w Madrycie?