WTA Madryt: wielkie zwycięstwo Carli Suarez nad Eliną Switoliną. Daria Kasatkina pożegnała Soranę Cirsteę

Hiszpanka Carla Suarez wyeliminowała Ukrainkę Elinę Switolinę w II rundzie turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

Carla Suarez Getty Images / Michael Dodge / Na zdjęciu: Carla Suarez
We wtorek doszło do trzeciej w tym roku konfrontacji Carli Suarez (WTA 25) i Eliny Switoliny (WTA 4). W Brisbane zwyciężyła Ukrainka, a w Indian Wells i Madrycie lepsza była Hiszpanka. W II rundzie Mutua Madrid Open tenisistka z Barcelony wygrała 2:6, 7:6(3), 6:4 po dwóch godzinach i 16 minutach.

W pierwszym secie Switolina od 0:2 zdobyła sześć gemów z rzędu. W drugiej partii Ukrainka z 3:5 doprowadziła do tie breaka, ale w nim nie miała nic do powiedzenia. W decydującej odsłonie było jedno przełamanie, które Suarez uzyskała na 5:4. W 10. gemie Hiszpanka odparła dwa break pointy i wykorzystała piątą piłkę meczową.

W całym spotkaniu było dziewięć przełamań, z czego pięć dla Switoliny. Ukrainka zdobyła o dwa punkty więcej od rywalki. Naliczono jej 40 kończących uderzeń i 39 niewymuszonych błędów. Suarez miała 35 piłek wygranych bezpośrednio i 44 pomyłki. Hiszpanka wyszła na prowadzenie 4-3 w bilansie meczów ze Switoliną. Na korcie ziemnym zmierzyły się po raz pierwszy. O drugi ćwierćfinał w Madrycie (2015) Suarez zmierzy się z Brytyjką Johanną Kontą lub Amerykanką Bernardą Perą.

W 2016 i 2017 roku Sorana Cirstea (WTA 36) doszła w stolicy Hiszpanii do ćwierćfinału. Tym razem w II rundzie Rumunka przegrała 3:6, 1:6 z Darią Kasatkiną (WTA 15). W ciągu 61 minut Rosjanka zamieniła na przełamanie sześć z 12 okazji. Było to pierwsze spotkanie obu tenisistek.

W marcu Kasatkina osiągnęła finał w Indian Wells. Początek sezonu na kortach ziemnych miała nieudany. Na zielonej mączce w Charleston, jako obrończyni tytułu, odpadła w ćwierćfinale, a w Europie dopiero w Madrycie wygrała pierwsze mecze. W Stuttgarcie uległa Słowaczce Magdalenie Rybarikovej, a w Pradze nie dała rady Włoszce Jasmine Paolini. W Madrycie w III rundzie Rosjanka zagra z Hiszpanką Garbine Muguruzą lub Chorwatką Donną Vekić.