Roland Garros: sensacyjna porażka Jeleny Ostapenko z Kateryną Kozłową. Łotyszka nie obroni tytułu!

Jelena Ostapenko nie obroni tytułu w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie. W I rundzie Łotyszka sensacyjnie przegrała z Ukrainką Kateryną Kozłową.
Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko

W siedmiu wcześniejszych startach w wielkoszlemowych turniejach Kateryna Kozłowa (WTA 66) wygrała jeden mecz. W niedzielę w Paryżu Ukrainka sprawiła ogromną sensację. W I rundzie Rolanda Garrosa pokonała 7:5, 6:3 Jelenę Ostapenko (WTA 5), triumfatorkę imprezy sprzed roku.

W pierwszym secie Łotyszka z 2:4 wyrównała na 5:5, ale przegrała dwa kolejne gemy. W drugiej partii Ostapenko nie wykorzystała prowadzenia 2:0. W trwającym 94 minuty popełniła 13 podwójnych błędów. W sumie miała 22 piłki wygrane bezpośrednio przy 48 pomyłkach. Kozłowa wykorzystała siedem z 16 break pointów. Naliczono jej 13 kończących uderzeń i 22 niewymuszone błędy.

Kozłowa odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nie tylko nad tenisistką z Top 10 rankingu, ale w ogóle z czołowej "30". Co ciekawe, po raz trzeci pokonała Ostapenko. W 2014 roku zmierzyły się w Grado (ITF), a w 2016 na trawie w Den Bosch. W II rundzie rywalką Ukrainki będzie Czeszka Katerina Siniakova lub Białorusinka Wiktoria Azarenka.

Po raz pierwszy od 13 lat obrończyni tytułu odpadła w Paryżu w I rundzie. W 2004 roku triumfowała Anastazja Myskina, a w kolejnym sezonie przegrała z Marią Sanchez Lorenzo.

Viktoria Kuzmova (WTA 84) pokonała 7:6(2), 7:6(2) Franceskę Schiavone (WTA 265), mistrzynię z 2010 roku. W pierwszym secie Włoszka ruszyła w pogoń z 1:4 i 3:5, ale przegrała go w tie breaku. W drugiej partii nie wykorzystała prowadzenia 3:1 oraz piłki setowej w 12. gemie. Schiavone, które przeszła kwalifikacje, 18. rok z rzędu wystąpiła w turnieju głównym Rolanda Garrosa.

Johanna Konta (WTA 22), półfinalistka Australian Open 2016 i Wimbledonu 2017, pozostaje bez wygranego meczu w Rolandzie Garrosie. W Paryżu Brytyjka wystąpiła czwarty rok z rzędu. W niedzielę uległa 4:6, 3:6 Julii Putincewej (WTA 93). W ciągu 84 minut była czwarta rakieta globu posłała 22 kończące uderzenia i popełniła 32 niewymuszone błędy. Kazaszka miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

Dwa mecze, Alexandra Dulgheru - Christina McHale i Pauline Parmentier - Chloe Paquet, zostały przerwane z powodu zapadających ciemności.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 39,197 mln euro
niedziela, 27 maja

I runda gry pojedynczej kobiet:

Kateryna Kozłowa (Ukraina) - Jelena Ostapenko (Łotwa, 5) 7:5, 6:3
Julia Putincewa (Kazachstan) - Johanna Konta (Wielka Brytania, 22) 6:4, 6:3
Viktoria Kuzmova (Słowacja) - Francesca Schiavone (Włochy, Q) 7:6(2), 7:6(2)
Alexandra Dulgheru (Rumunia, Q) - Christina McHale (USA) 5:7, 7:6(5) *do dokończenia
Pauline Parmentier (Francja, WC) - Chloe Paquet (Francja, WC) 3:6, 7:6(4), 3:1 *do dokończenia