Roland Garros: Rafael Nadal odprawił Juana Martina del Potro i zagra o 11. tytuł w Paryżu

Rafael Nadal w trzech setach pokonał Juana Martina del Potro i w niedzielę powalczy o 11. tytuł w wielkoszlemowym Rolandzie Garrosie.

Rafael Nadal Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Juan Martin del Potro do półfinału Rolanda Garrosa awansował po raz drugi (2009). Drzwi do finału nie były dla niego uchylone nawet przez chwilę. Rafael Nadal miał problemy tylko w pierwszym secie, ale nie dał się przełamać. Pokonał Argentyńczyka 6:4, 6:1, 6:2 i w niedzielę powalczy o 11. triumf na paryskich kortach. Hiszpan podwyższył na 10-5 bilans meczów z Del Potro.

W pierwszym i piątym gemie Nadal od 0-30 zdobył cztery punkty. Z jeszcze większych opresji lider rankingu wyszedł przy 1:1, gdy wrócił z 0-40 posyłając dwa kończące uderzenia. Przy trzecim break poincie dopisało mu szczęście, bo zagrał niepewnego woleja, ale Del Potro nie wykorzystał szansy na kontrę i wpakował forhend w siatkę. W 10. gemie Argentyńczyk miał kolejne trzy szanse na przełamanie, ale znów musiał się obejść smakiem.

Nadal w trudnych chwilach często bronił się skrótami. W końcówce seta Hiszpan pokazał koncertowy tenis. Wyprowadził kilka zabójczych ciosów w postaci precyzyjnych, głębokich piłek z mocną rotacją. Odwrotny kros forhendowy dał mu dwie piłki setowe w 10. gemie. Przy drugiej z nich lider rankingu zaprezentował znakomitą pracę w defensywie i Del Potro wpakował bekhend w siatkę.

W drugim gemie II partii Del Potro oddał podanie do zera pakując forhend w siatkę. Nadal złapał odpowiedni rytm i niesłychanie starannymi topspinowymi piłkami osłabiał siłę rażenia rywala ze strony forhendowej. Argentyńczyk tracił siły nie mogąc szybko kończyć wymian, a cierpliwie konstruujący punkty Hiszpan był w swoimi żywiole mając możliwość wyprowadzania zabójczych kontr.

Lider rankingu bardzo dobrze przewidywał ruchy rywala i czuł się na korcie coraz swobodniej. Dwa krosy bekhendowe dały mu przełamanie na 4:0. W szóstym gemie Del Potro obronił dwie piłki setowe, ale w siódmym wyrzucił bekhend i set dobiegł końca.

Nadal kontynuował koncert i na otwarcie III partii zdobył przełamanie znakomitym bekhendem. Del Potro osłabł fizycznie, ale i tak niewiele mógł wskórać z tak precyzyjnym, sprytnym, skutecznie zmieniającym kierunki rywalem. Doskonały return po ciasnym krosie przyniósł Hiszpanowi przełamanie na 4:1. Piłkę meczową lider rankingu uzyskał w ósmym gemie wygrywając długą wymianę, po której Del Potro oddychał rękawami. Spotkanie Nadal zakończył wygrywającym serwisem.

Del Potro słabo returnował i serwisem również nie siał spustoszenia (tylko dwa asy). Jedynie w I secie potrafił delikatnie ukłuć Nadala, ale zabrakło mu instynktu zabójcy i nie zdołał przełamać rywala, choć miał sześć break pointów. Dalsza część meczu była teatrem jednego aktora, króla paryskich kortów, który rzetelnością w defensywie, precyzją w kontrach i skutecznością w akcjach ofensywnych nie dał rywalowi żadnych szans. Hiszpan wszystko na korcie widział i i nic go nie było w stanie zaskoczyć.

W trwającym dwie godziny i 14 minut meczu Nadal obronił siedem break pointów i wykorzystał pięć z dziewięciu szans na przełamanie. Zdobył 37 z 51 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Hiszpan posłał 35 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Del Potro miał 20 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki.

Nadal w Paryżu nigdy nie przegrał meczu o tytuł. W niedzielę o 11. tytuł zmierzy się z Dominikiem Thiemem, dla którego będzie to pierwszy wielkoszlemowy finał. Hiszpan wygrał sześć z dziewięciu meczów z Austriakiem. Po raz trzeci zmierzą się w Rolandzie Garrosie. W 2014 w II rundzie oraz w 2017 roku w półfinale tenisista z Majorki stracił łącznie 14 gemów. W ubiegłym miesiącu w Madrycie górą był Thiem.

Hiszpan wystąpi w 24. wielkoszlemowym finale i powalczy o 17. tytuł. Na kortach Rolanda Garrosa wygrał 85 z 87 meczów. Jako jedyni pokonali go Robin Söderling (2009) i Novak Djoković (2015). Bilans wszystkich finałów Nadala w głównym cyklu to 78-36.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 39,197 mln euro
piątek, 8 czerwca

półfinał gry pojedynczej mężczyzn:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Juan Martin del Potro (Argentyna, 5) 6:4, 6:1, 6:2