WTA Den Bosch: Vandeweghe zmarnowała piłkę meczową. Krunić kontra Flipkens w finale

Coco Vandeweghe miała piłkę meczową, ale przegrała z Aleksandrą Krunić w półfinale turnieju WTA International w Den Bosch. W finale Serbka zmierzy się z Kirsten Flipkens.

Aleksandra Krunić Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Aleksandra Krunić
W ćwierćfinale imprezy w Den Bosch Coco Vandeweghe (WTA 16) obroniła siedem piłek meczowych i wyeliminowała Alison Riske. Amerykanka na holenderskiej trawie triumfowała w 2014 i 2016 roku. Trzeciego tytułu nie zdobędzie, bo w półfinale przegrała 6:2, 6:7(4), 6:7(1) z Aleksandrą Krunić (WTA 55). Była dziewiąta rakieta globu nie wykorzystała prowadzenia 6:2, 4:2. W trzecim secie z 1:3 wyszła na 5:4, ale w 10. gemie zmarnowała piłkę meczową.

W trwającym dwie godziny i 35 minut spotkaniu Vandeweghe zaserwowała 18 asów i obroniła osiem z 10 break pointów. Zdobyła o 11 punktów więcej od rywalki (121-110), ale to efekt łatwo wygranego pierwszego seta. Tylko w trzeciej partii więcej akcji na swoją korzyść rozstrzygnęła Krunić (44 do 40).

Kirsten Flipkens (WTA 60) zwyciężyła 7:5, 6:7(7), 6:4 Viktorię Kuzmovą (WTA 81). W pierwszym secie Belgijka od 5:2 straciła trzy gemy, ale w dwóch kolejnych oddała rywalce tylko jeden punkt. W drugiej partii miała cztery piłki meczowe, z czego trzy w tie breaku, ale nie udało się jej zakończyć spotkania. W decydującej odsłonie Flipkens wróciła z 1:4 i po dwóch godzinach i 18 minutach awansowała do finału. W całym meczu było 10 przełamań, z czego sześć dla Belgijki.

Flipkens awansowała do czwartego singlowego finału w głównym cyklu, drugiego w Den Bosch. W 2013 roku przegrała z Simoną Halep. Jedyny tytuł Belgijka zdobyła sześć lat temu w Quebec City. Krunić w finale zagra po raz drugi. W ubiegłym sezonie w Kantonie uległa Shuai Zhang.

W 2016 roku Krunić miała szansę na deblowy triumf w Den Bosch w parze z Xenią Knoll. W decydującym meczu Serbka i Szwajcarka przegrały z Oksaną Kałasznikową i Jarosławą Szwiedową. Flipkens na holenderskiej trawie wywalczyła tytuł w ubiegłym sezonie razem z Dominiką Cibulkovą. W finale Belgijka i Słowaczka pokonały Kiki Bertens i Demi Schuurs.

W deblu triumfowały Elise Mertens i Demi Schuurs. W finale przy stanie 3:3 skreczowały Kiki Bertens i Kirsten Flipkens. Powód to kontuzja lewej nogi Belgijki. Dla Mertens to piąty, a dla Schuurs siódmy tytuł w głównym cyklu.

Libema Open, Den Bosch (Holandia)
WTA International, kort trawiasty, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 16 czerwca

półfinał gry pojedynczej:

Aleksandra Krunić (Serbia, 7) - Coco Vandeweghe (USA, 1) 2:6, 7:6(4), 7:6(1)
Kirsten Flipkens (Belgia) - Viktoria Kuzmova (Słowacja) 7:5, 6:7(7), 6:4

finał gry podwójnej:

Elise Mertens (Belgia, 1) / Demi Schuurs (Holandia, 1) - Kiki Bertens (Holandia, 2) / Kirsten Flipkens (Belgia, 2) 3:3 i krecz