WTA Birmingham: Petra Kvitova w piątym finale w sezonie. Czeszka zagra z Magdaleną Rybarikovą

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jordan Mansfield / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Getty Images / Jordan Mansfield / Na zdjęciu: Petra Kvitova

Petra Kvitova pokonała Mihaelę Buzarnescu w półfinale turnieju WTA Premier w Birmingham. W finale Czeszka zagra z Magdaleną Rybarikovą.

Petra Kvitova (WTA 8) w tym roku wygrała turnieje w Petersburgu, Dosze, Pradze i Madrycie. W Birmingham powalczy o piąty tytuł. W sobotę w półfinale Czeszka pokonała 6:3, 6:2 Mihaelę Buzarnescu (WTA 30). W trwającym 72 minuty spotkaniu dwukrotna mistrzyni Wimbledonu zaserwowała sześć asów i obroniła cztery z pięciu break pointów. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 24 z 34 punktów. Był to drugi mecz tych tenisistek w sezonie. W kwietniu w finale w Pradze Kvitova wygrała w trzech setach.

- Trochę czasu mi zajęło przyzwyczajenie się do jej leworęcznego serwisu, forhendu i bekhendu. To jest pewna różnica, musisz myśleć trochę inaczej, co też uczyniłam. Prawie zawsze spodziewam się wygranej, więc nigdy nie jest łatwo wystąpić w półfinale turnieju, który bardzo lubię. Nerwy są obecne, więc po prostu starałam się grać dobrze i odnieść zwycięstwo - powiedziała Kvitova, która wygrała 51. mecz w karierze na trawie i w niedzielę powalczy o drugi triumf w Birmingham.

Magdalena Rybarikova (WTA 19) wróciła z 3:5 w pierwszym secie i pokonała 7:6(1), 6:4 Barborę Strycovą (WTA 24). W trwającym godzinę i 47 minut meczu Słowaczka wykorzystała cztery z ośmiu break pointów i poprawiła na 2-4 bilans spotkań z Czeszką.

- Wiedziałam, że to będzie trudny mecz, ponieważ Barbora to bardzo niebezpieczna i niesamowicie utalentowana tenisistka. Może nawet była faworytką, bo wcześniej ze mną wygrywała. Myślę, że to był bardzo dobry mecz i obie miałyśmy trochę zabawy na korcie - powiedziała Rybarikova.

Kvitova w ubiegłym sezonie triumfowała po zwycięstwie nad Ashleigh Barty. Rybarikova w Birmingham zdobyła tytuł w 2009 roku, gdy był to turniej niższej rangi (International). Pokonała wówczas w finale Na Li. Bilans meczów obu tenisistek to 5-1 dla Czeszki, ale dopiero po raz drugi zmierzą się w WTA Tour. W latach 2007-2011 pięć razy spotkały się w cyklu ITF. W 2014 roku w finale w New Haven Kvitova wygrała 6:4, 6:2.

Rybarikova powalczy o piąty, a Kvitova o 25. tytuł w głównym cyklu. Bilans finałów Słowaczki to 4-3, a Czeszki 24-7.

Nature Valley Classic, Birmingham (Wielka Brytania) WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 936 128 dolarów sobota, 23 czerwca

półfinał gry pojedynczej:

Petra Kvitova (Czechy, 4) - Mihaela Buzarnescu (Rumunia) 6:3, 6:2 Magdalena Rybarikova (Słowacja) - Barbora Strycova (Czechy) 7:6(1), 6:4