WTA Moskwa: 17-letnie Potapowa i Danilović w ćwierćfinale. Porażka Cornet, awans Sevastovej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Anastazja Potapowa
Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Anastazja Potapowa

Alize Cornet na I rundzie zakończyła udział w turnieju WTA International w Moskwie. Z problemami pierwszy mecz wygrała Anastasija Sevastova. Do ćwierćfinału awansowały dwie 17-latki, a mianowicie Anastazja Potapowa i Olga Danilović.

W środę w Moskwie odbyły się cztery mecze II rundy. W ćwierćfinale jest najwyżej rozstawiona Julia Goerges (WTA 10), która pokonała 6:2, 7:6(2) Natalię Wichliancewą (WTA 103). Niemka prowadziła 6:2, 4:2, ale zwycięstwo zapewniła sobie dopiero w tie breaku. Wcześniej, w 12. gemie drugiej partii, obroniła piłkę setową. W ciągu 90 minut półfinalistka Wimbledonu zaserwowała sześć asów i odparła siedem z dziewięciu break pointów.

Kolejną rywalką Goerges będzie 17-letnia Olga Danilović (WTA 187), która wygrała 7:6(3), 7:5 z Kaią Kanepi (WTA 49). W 12. gemie pierwszej partii Serbka obroniła pięć piłek setowych. W trwającym godzinę i 57 minut spotkaniu zaserwowała 10 asów i zniwelowała 14 z 17 break pointów.

Anastazja Potapowa (WTA 204) pokonała 6:4, 6:4 Kristynę Pliskovą (WTA 96). Czeszka zaserwowała dziewięć asów, ale zamieniła na przełamanie tylko dwie z 11 szans, a sama cztery razy oddała podanie. W ćwierćfinale 17-letnia Rosjanka zmierzy się ze swoją rodaczką Walentyną Iwachnienko (WTA 199), która wykorzystała siedem z 11 break pointów i wygrała 7:6(2), 6:3 z Warwarą Flink (WTA 318).

Danilović i Potapowa jako pierwsze tenisistki urodzone w 2001 roku osiągnęły ćwierćfinał turnieju WTA. Obie są juniorskimi mistrzyniami wielkoszlemowych imprez. Serbka zdobyła trzy tytuły w deblu (Roland Garros 2016, Wimbledon i US Open 2017), a Rosjanka dwa lata temu triumfowała w singlu na londyńskiej trawie.

Mecze I rundy rozegrały Alize Cornet (WTA 34) i Anastasija Sevastova (WTA 20). W ubiegłym tygodniu pierwsza z nich triumfowała w Gstaad, a druga zdobyła tytuł w Bukareszcie. Z turnieju w Moskwie Francuzka odpadła już po pierwszym meczu. Przegrała 6:4, 2:6, 3:6 z Laurą Siegemund (WTA 217). W trwającym dwie godziny i dziewięć minut spotkaniu było 15 przełamań, z czego dziewięć dla Niemki. W II rundzie tenisistka ze Stuttgartu zmierzy się z Kateryną Kozłową.

Sevastova zwyciężyła 6:2, 3:6, 6:4 Pauline Parmentier (WTA 70). W trzecim secie Łotyszka prowadziła 4:1 z podwójnym przełamaniem. Przegrała trzy gemy z rzędu, ale w dwóch kolejnych straciła tylko punkt. W ciągu godziny i 48 minut tenisistka z Lipawy wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Rumunka Irina Maria Bara.

Moscow River Cup, Moskwa (Rosja) WTA International, kort ziemny, pula nagród 750 tys. dolarów środa, 25 lipca

II runda gry pojedynczej:

Julia Goerges (Niemcy, 1) - Natalia Wichliancewa (Rosja) 6:2, 7:6(2) Olga Danilović (Serbia, LL) - Kaia Kanepi (Estonia, 8) 7:6(3), 7:5 Anastazja Potapowa (Rosja, WC) - Kristyna Pliskova (Czechy 6:4, 6:4 Walentyna Iwachnienko (Rosja, Q) - Warwara Flink (Rosja, Q) 7:6(2), 6:3

I runda gry pojedynczej:

Anastasija Sevastova (Łotwa, 3) - Pauline Parmentier (Francja) 6:2, 3:6, 6:4 Laura Siegemund (Niemcy) - Alize Cornet (Francja, 7) 4:6, 6:2, 6:3

Czy Anastazja Potapowa awansuje do półfinału turnieju WTA w Moskwie?