US Open: Novak Djoković ponownie stracił seta. Gael Monfils nie dokończył meczu z Keiem Nishikorim

Novak Djoković w czterech setach pokonał Tennysa Sandgrena w II rundzie rozgrywanego na kortach twardych w Nowym Jorku wielkoszlemowego US Open 2018. Gael Monfils z powodu kontuzji nadgarstka skreczował w meczu z Keiem Nishikorim.

Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Novak Djoković
Czołowi tenisiści świata podkreślają, że zależy im, by początkowe rundy w turniejach wielkoszlemowych pokonywać jak najmniejszym nakładem sił i spędzać na korcie jak najmniej czasu. Tymczasem Novak Djoković, jeden z głównych faworytów US Open 2018, w drodze do 1/16 finału przegrał już dwa sety. W I rundzie stracił partię z Martonem Fucsovicsem, a w czwartek, w pojedynku 1/32 finału, z Tennysem Sandgrenem.

Początkowo jednak nic nie wskazywało, że Djoković może mieć jakiekolwiek problemy. Dwa pierwsze sety wygrał łatwo (6:1, 6:3), kontrolując sytuację na korcie. W trzecim przegrywał wprawdzie 2:3 z przełamaniem, ale wyszedł na 5:4 i miał piłkę meczową. Sandgren obronił jednak meczbola, utrzymał serwis i doprowadził do tie breaka, w którym posłał kilka niewiarygodnych uderzeń i zwyciężył 7-2. W czwartej partii wszystko już wróciło do normy. Na placu gry dominował faworyzowany Serb, który w tej odsłonie spotkania dwukrotnie przełamał podanie rywala, by wygrać 6:2.

- Muszę oddać Tennysowi, że walczył i rozegrał bardzo dobry mecz. Ja grałem dobrze przez 2,5 seta. Później wszystko się posypało. Miałem mecz pod kontrolą, ale straciłem koncentrację. Takie sytuacje oczywiście się zdarzają, ale nie jestem zadowolony, że miało to miejsce - mówił Djoković, który w ciągu dwóch godzin i 46 minut zaserwował sześć asów, uzyskał siedem przełamań i posłał 31 zagrań kończących.

Dla Serba to 13. awans do III rundy US Open w 13. występie w tym turnieju. O 1/8 finału powalczy z Richardem Gasquetem, z którym w głównym cyklu ma bilans 12-1. Francuz w czwartkowym pojedynku z Laslo Djere obronił wszystkie szanse na przełamanie dla przeciwnika (12), sam wykorzystał dwa z pięciu break pointów i pokonał rodaka Djokovicia 6:3, 7:6(5), 6:3.

Gaelowi Monfilsowi znów przeszkodziły problemy zdrowotne. Francuz, który w tym sezonie walczył z urazami pleców i kolana, z powodu kłopotów z nadgarstkiem nie dokończył meczu z Keiem Nishikorim. Japończyk w III rundzie zmierzy się z Diego Schwartzmanem. Z kolei Joao Sousa w 1/16 finału stanie naprzeciw Lucasa Pouille'a. Francuz w czterech setach wyeliminował Marcosa Baghdatisa.

Odpadł także inny reprezentant Francji, Julien Benneteau, który uległ 2:6, 6:4, 1:6, 6:3, 3:6 Janowi-Lennardowi Struffowi. Dla 36-latka z Bourg-en-Bresse był to ostatni singlowy występ. Poinformował bowiem, że US Open będzie jego pożegnalnym turniejem, choć, jeśli reprezentacja Trójkolorowych dojdzie do finału Pucharu Davisa, chciałby dostać powołanie na mecz o trofeum. Struff natomiast w III rundzie zagra z Davidem Goffinem. Oznaczony "10" Belg wygrał 6:2, 6:7(1), 6:3, 6:2 z Robinem Haase.

Marin Cilić, pogromca Huberta Hurkacza, z II rundy, w 1/16 finału skonfrontuje się z Alexem de Minaurem. 19-letni Australijczyk w pojedynku tenisistów młodego pokolenia pokonał 6:4, 6:0, 5:7, 6:2 20-letniego Francesa Tiafoe'a. Dla gracza z Sydney to drugi w karierze awans do III rundy imprezy Wielkiego Szlema (w lipcu doszedł do tej fazy Wimbledonu).

Alex de Minaur (Australia) - Frances Tiafoe (USA) 6:4, 6:0, 5:7, 6:2
Jan-Lennard Struff (Niemcy) - Julien Benneteau (Francja) 6:2, 4:6, 6:1, 3:6, 6:3