US Open: Keys oddała cztery gemy Cibulkovej i jest w szóstym wielkoszlemowym ćwierćfinale

Madison Keys pokonała Słowaczkę Dominikę Cibulkovą w IV rundzie US Open. Amerykanka awansowała do szóstego wielkoszlemowego ćwierćfinału.

Madison Keys Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Madison Keys
W III rundzie US Open Dominika Cibulkova (WTA 35) wyeliminowała Andżelikę Kerber, ale Madison Keys (WTA 14) była dla niej za mocna. Amerykanka wygrała 6:1, 6:3 w 76 minut i podwyższyła na 5-0 bilans meczów ze Słowaczką. Tenisistka z Boca Raton po raz drugi awansowała do ćwierćfinału nowojorskiej imprezy. W ubiegłym roku dopiero w finale przegrała ze Sloane Stephens.

Największe emocje były w złożonym z 24 punktów drugim gemie pierwszego seta. Keys uzyskała w nim przełamanie wykorzystując szóstego break pointa. Amerykanka podkręciła tempo i grała na wysokim poziomie skuteczności. Z jej potężnymi piłkami niewiele potrafiła zrobić Cibulkova, która korzystając ze swojego sprytu próbowała maksymalnie wydłużać wymiany, ale nie przyniosło to jej pozytywnych efektów.

Keys prowadziła 6:1, 2:0 i na chwilę oddała inicjatywę rywalce. Amerykanka popełniła kilka prostych błędów i Słowaczka w drugim secie z 0:2 wyszła na 3:2. Reprezentantka gospodarzy szybko wróciła najwyższy poziom koncentracji i jej łupem padły cztery kolejne gemy. Mecz zakończyła wymuszając na rywalce błąd potężnym forhendem.

Keys zaserwowała sześć asów, zdobyła 19 z 23 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z pięciu break pointów. Amerykanka posłała 25 kończących uderzeń i popełniła 15 niewymuszonych błędów. Cibulkovej naliczono siedem piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek.

Słowaczka w drodze do IV rundy rozegrała trzysetowe mecze z Arantxą Rus, Su-Wei Hsieh i Kerber. Na więcej nie starczyło jej sił. W starciu z Keys nie poruszała się tak sprawnie po korcie. Cibulkova w każdym wielkoszlemowym turnieju dotarła do ćwierćfinału, w US Open w 2013 roku. W imprezach tej rangi jej najlepszy rezultat to finał Australian Open 2014. Największy triumf święciła wygrywając Mistrzostwa WTA 2016 w Singapurze. To jak na razie ostatni tytuł Słowaczki w WTA Tour, a ma ich na swoim koncie osiem. Najwyżej w rankingu była notowana na czwartym miejscu.

Keys awansowała do trzeciego wielkoszlemowego ćwierćfinału w tym roku i szóstego w karierze. Amerykanka, która w swoim dorobku ma trzy tytuły w głównym cyklu, była już w Top 10 rankingu, najwyżej na siódmej pozycji. Kolejną rywalką ubiegłorocznej finalistki nowojorskiej imprezy będzie Carla Suarez, która wyeliminowała Marię Szarapową, mistrzynię US Open 2006.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 53 mln dolarów
poniedziałek, 3 września

IV runda gry pojedynczej kobiet:

Madison Keys (USA, 14) - Dominika Cibulkova (Słowacja, 29) 6:1, 6:3

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Madison Keys awansuje do półfinału US Open 2018?