ATP Szanghaj: Tsitsipas wygrał bój z Monfilsem. McDonald wyeliminował Raonicia

Stefanos Tsitsipas po trzysetowym pojedynku okazał się lepszy od Gaela Monfilsa w I rundzie turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Szanghaju. Występ w Chinach szybko zakończył Milos Raonić, którego odprawił Mackenzie McDonald.

Rafał Smoliński
Stefanos Tsitsipas Getty Images / Alex Caparros / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
Pojedynek rozstawionego z "10" Stefanosa Tsitsipasa z Gaelem Monfilsem śmiało można zaliczyć do najważniejszych wydarzeń poniedziałku. W pierwszym secie Grek zwyciężył po tie breaku, ale w drugim przegrał różnicą jednego przełamania. Przy stanie 3:4 w trzeciej partii wchodzące na trybuny dzieci zdekoncentrowały Francuza, który łatwo oddał podanie. Po chwili reprezentant Trójkolorowych odrobił stratę, lecz po zmianie stron znów znalazł się w opałach. Pierwszą piłkę meczową odparł asem serwisowym, przy drugiej popełnił podwójny błąd. Tsitsipas wygrał ostatecznie 7:6(4), 4:6, 6:4 i w II rundzie zmierzy się z Rosjaninem Karenem Chaczanowem.

Poniedziałek był dobrym dniem dla amerykańskich kwalifikantów. Mackenzie McDonald zaskoczył i pokonał 6:3, 5:7, 6:3 rozstawionego z "14" Milosa Raonicia. Był to rewanż za ich mecz w IV rundzie Wimbledonu 2018, w którym Kanadyjczyk wygrał w czterech setach. Reprezentant USA zaliczył udany debiut w imprezie ATP World Tour Masters 1000 w Szanghaju i teraz powalczy z Hiszpanem Roberto Bautistą, który zwyciężył Rosjanina Andrieja Rublowa 6:3, 6:4.

Inny Amerykanin z eliminacji, Taylor Fritz, pokonał Robina Haase 6:3, 7:6(3). W ciągu 81 minut posłał 14 asów i ani razu nie dał się przełamać Holendrowi. Dzięki temu spotka się w II rundzie ze swoim rodakiem Samem Querreyem. Starszy z reprezentantów USA odprawił oznaczonego dziewiątym numerem Argentyńczyka Diego Schwartzmana, zwyciężając pewnie w zaledwie 66 minut 6:3, 6:4.

Z Amerykanów zawiódł tylko Frances Tiafoe. Wygrał on pierwszego seta pojedynku z Matthew Ebdenem, ale z czasem był tłem dla Australijczyka. W drugiej partii tenisista z Antypodów szybko zdobył przełamanie, zaś w decydującej odsłonie postarał się o dwa breaki. Po blisko 110 minutach wygrał ostatecznie 3:6, 6:4, 6:3 i w nagrodę skrzyżuje rakiety z Austriakiem Dominikiem Thiemem.

Marton Fucsovics pokonał Bośniaka Damira Dzumhura 6:3, 6:4 i poprawił na 22-22 bilans spotkań w tegorocznym głównym cyklu. Węgier zmierzy się w II rundzie z Niemcem Peterem Gojowczykiem, który w niedzielę wyeliminował z turnieju w Szanghaju Amerykanina Jacka Socka.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)