ATP Szanghaj: Novak Djoković wygrał bałkański finał. Serb odzyskał kolejny tytuł

Novak Djoković znów jest mistrzem turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Szanghaju. W niedzielnym finale Serb pokonał w dwóch setach Chorwata Bornę Coricia.

Rafał Smoliński
Novak Djoković, mistrz Shanghai Rolex Masters 2018 Getty Images / Lintao Zhang / Na zdjęciu: Novak Djoković, mistrz Shanghai Rolex Masters 2018
Znakomita passa Novaka Djokovicia nie została przerwana. Serb wygrał 18. mecz z rzędu i sięgnął po czwarty tytuł w obecnym sezonie. Wcześniej triumfował w Wimbledonie, US Open i Cincinnati. Teraz po raz czwarty był najlepszy w Szanghaju, gdzie zwyciężał już w 2012, 2013 i 2015 roku.

W niedzielę Djoković znów był sobą i grał solidnie zza linii końcowej. Tenisista z Belgradu w swoim stylu znakomicie returnował i miał przewagę w wymianach. Borna Corić ułatwił mu zadanie, ponieważ sporo się mylił. W pierwszym secie miał aż 16 błędów własnych i z tego powodu jako jedyny stracił podanie w partii otwarcia. 14-krotny mistrz wielkoszlemowy odebrał mu serwis w szóstym gemie, po czym wygrał seta 6:3.

Debiutujący w finale rangi ATP World Tour Masters 1000 Chorwat miał powody, aby grać poniżej oczekiwań. Przez cały tydzień walczył z urazem uda, ale mimo tego nie poddał się i osiągnął świetny rezultat. Z drugiej strony czuł dyskomfort podczas poruszania się po korcie. W gemie otwierającym drugą odsłonę zepsuł przy siatce prostego drajw-woleja i przewagę breaka miał Djoković. Jedyny moment słabości "Nole" miał przy stanie 3:2, ale przez niewymuszony błąd Corić stracił szansę na powrót do gry.

Ambitnie walczący Corić obronił jeszcze trzy piłki meczowe w dziewiątym gemie. Po zmianie stron wyrzucił bekhend w aut przy czwartym meczbolu i przegrał ostatecznie po 96 minutach 3:6, 4:6. W całym meczu miał 20 wygrywających uderzeń i aż 38 pomyłek. Natomiast zwycięski Serb skończył 18 piłek i miał 17 niewymuszonych błędów. Co godne podziwu, Novak w całym turnieju ani razu nie dał się przełamać.

Djoković sięgnął po 72. tytuł w głównym cyklu i w poniedziałek wróci na drugie miejsce w klasyfikacji ATP. Do prowadzącego w rankingu najlepszych tenisistów sezonu Hiszpana Rafaela Nadala będzie tracił zaledwie 35 punktów. 31-latek jest teraz faworytem do zakończenia 2018 roku na pierwszej pozycji.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)