Puchar Federacji: Katerina Siniakova lepsza od Alison Riske. Czeszki blisko triumfu

Czeszki prowadzą z Amerykankami 2-0 po pierwszym dniu finału Pucharu Federacji. Drugi punkt zdobyła Katerina Siniakova, która pokonała Alison Riske.

Katerina Siniakova PAP/EPA / WU HONG / Na zdjęciu: Katerina Siniakova
Na otwarcie finału Pucharu Federacji Barbora Strycova wygrała z Sofią Kenin po trzysetowej bitwie. W drugim pojedynku Katerina Siniakova pokonała 6:3, 7:6(2) Alison Riske. Czeszki potrzebują już tylko punktu, aby zdobyć szósty tytuł na przestrzeni ośmiu sezonów.

Od początku obie tenisistki toczyły zażartą walkę o każdy punkt. W pierwszym i trzecim gemie Siniakova odparła po jednym break poincie, a w drugim Riske obroniła dwa. Czeszka uzyskała przełamanie na 3:1, ale nie był to początek jej dominacji. Przy 4:2 oddała podanie do zera. Reprezentantka gospodarzy była jednak solidniejsza i bardziej konsekwentna w ważnych momentach. Grała agresywniej, podejmowała większe ryzyko w wymianach, co zaprocentowało w końcówce. Potężnym forhendem Siniakova wykorzystała break pointa na 5:3. Wynik I seta na 6:3 ustaliła asem.

W II partii Riske grała solidniej w obronie i skuteczniej w ataku. Posyłała głębsze piłki i spychała rywalkę do defensywy. Amerykanka też lepiej serwowała i returnowała. Uzyskała przełamanie na 3:1. Siniakova nie pozwoliła rywalce na dominację absolutną i natychmiast odrobiła stratę odwrotnym krosem forhendowym. W ósmym gemie Czeszka od 0-30 zdobyła cztery punkty. Reprezentantka gospodarzy kipiała od emocji i nie była już tak pewna swojej gry jak w I secie.

Świetna kombinacja returnu i krosa bekhendowego przyniosła Siniakovej przełamanie na 6:5, ale nie udało się jej zamknąć spotkania. Oddała podanie wyrzucając forhend. W tie breaku Czeszka wróciła do równowagi i pozbawiła rywalkę złudzeń. Drugi punkt dla ekipy gospodarzy stał się faktem, gdy Riske zepsuła bekhend.

W ciągu 98 minut Siniakova zaserwowała pięć asów i zdobyła 28 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała cztery z siedmiu break pointów. Czeszka posłała 19 kończących uderzeń i popełniła 23 niewymuszone błędy. Riske miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 16 pomyłek. Siniakova podwyższyła na 3-1 bilans spotkań z Amerykanką.

Czeszki są blisko 11. triumfu w Pucharze Federacji. Amerykanki w ubiegłym sezonie zdobyły 18. tytuł, pierwszy od 2000 roku. W Pradze największe potęgi w historii tych rozgrywek rywalizują osłabione. W ekipie gospodarzy brakuje Karoliny Pliskovej, a Petra Kvitova z powodu przeziębienia w sobotę nie mogła wyjść na kort. W drużynie USA brakuje Sereny Williams, Venus Williams, Sloane Stephens i Madison Keys. Jest to 13. konfrontacja tych reprezentacji (bilans 10-2 dla Amerykanek).

Czechy - USA 2:0, O2 Arena, Praga (Czechy)