ATP Doha: Stan Wawrinka pokonał Karena Chaczanowa. Nieudany powrót Davida Goffina

Stan Wawrinka w dwóch setach pokonał Karena Chaczanowa w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Dosze. Inny powracający po kontuzji tenisista, David Goffin, uległ Ricardasowi Berankisowi.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka PAP/EPA / ANATOLY MALTSEV / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
Stan Wawrinka i Karen Chaczanow wieńczyli ubiegły sezon w zupełnie odmiennych nastrojach. Szwajcar w październiku postanowił przedwcześnie zakończyć rozgrywki z powodu problemów z kolanem, natomiast Rosjanin na początku listopada świętował największy sukces w karierze - triumf w imprezie Masters 1000 w Paryżu. We wtorek ci tenisiści zmierzyli się ze sobą w I rundzie turnieju ATP w Dosze. Po meczu cieszył się ten, który kilka tygodni temu był w zdecydowanie gorszym nastroju.

Początku w wykonaniu Wawrinki był jednak przeciętny. Szwajcar na początku spotkania musiał bronić się przed przełamaniem. Lecz udało mu się doprowadzić w pierwszej partii do tie breaka, w którym po zaciętej walce zwyciężył 9-7. Drugi set rozstrzygnął się już w trzecim gemie, kiedy to tenisista z Lozanny odebrał podanie rywalowi. Następnie pewnie spisywał się przy własnym podaniu i ostatecznie wygrał 7:6(7), 6:4.

Dla Wawrinki to pierwszy wygrany mecz od 2 października, gdy w I rundzie zawodów w Tokio ograł Taylora Fritza. Tak wysoko notowanego rywala jak Chaczanow, aktualnie 11. tenisista świata, ostatnio pokonał 27 sierpnia, gdy na otwarcie US Open wygrał z Grigorem Dimitrowem, wówczas ósmym tenisistą rankingu. Kolejnym rywalem Szwajcara będzie Nicolas Jarry.

Powrót na zawodowe korty nie udał się natomiast Davidowi Goffinowi. Belg, który z powodu urazu łokcia nie grał od września, przegrał 6:3, 4:6, 6:7(4) z kwalifikantem Ricardasem Berankisem. Litwin (we wtorek sześć asów, dwa przełamania i 23 zagrania kończące) w 1/8 finału zmierzy się z Dusanem Lajoviciem. Serb w I rundzie wyeliminował Adriana Mannarino.

Rozstawiony z numerem czwartym Marco Cecchinato wykorzystał trzy z 11 break pointów i wygrał 6:4, 6:2 z Serhijem Stachowskim. O ćwierćfinał Włoch powalczy z Guido Pellą, który poradził sobie z Cemem Ilkelem.

Do II rundy awansowali również Guillermo Garcia-Lopez i Marton Fucsovics. Hiszpan w 61 minut uporał się z reprezentantem gospodarzy Mubarakiem Shannanem Zayidem i w kolejnej fazie turnieju zagra z rodakiem, Roberto Bautistą, z kolei Węgier pokonał 6:3, 6:2 Mariusa Copila.

Qatar ExxonMobil Open, Doha (Katar)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 1,313 mln dolarów
wtorek, 1 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Marco Cecchinato (Włochy, 4) - Serhij Stachowski (Ukraina) 6:4, 6:2
Stan Wawrinka (Szwajcaria) - Karen Chaczanow (Rosja, 3) 7:6(7), 6:4
Ricardas Berankis (Litwa, Q) - David Goffin (Belgia, 6) 3:6, 6:4, 7:6(4)
Marton Fucsovics (Węgry) - Marius Copil (Rumunia) 6:3, 6:2
Dusan Lajović (Serbia) - Adrian Mannarino (Francja) 6:3, 7:6(5)
Guido Pella (Argentyna) - Cem Ilkel (Turcja, WC) 7:6(1), 6:3
Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpaniaa, Q) - Mubarak Shannan Zayid (Katar, WC) 6:1, 6:3

Co czeka polskich siatkarzy w 2019 roku? "Najważniejsze będą kwalifikacje do igrzysk"

Kto awansuje do ćwierćfinału turnieju ATP w Dosze?