Australian Open: nieudany powrót Wiktorii Azarenki do Melbourne. Kolejna porażka Darii Kasatkiny

Wiktoria Azarenka nie wykorzystała prowadzenia 7:6, 4:2 i przegrała z Laurą Siegemund w I rundzie wielkoszlemowego Australian Open 2019. Timea Bacsinszky wyeliminowała Darię Kasatkinę.

Wiktoria Azarenka Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Wiktoria Azarenka
We wtorek Wiktoria Azarenka (WTA 53) miała szansę wygrać 40. mecz w Australian Open. Dwukrotna mistrzyni imprezy musiała jednak przełknąć gorzką pigułkę w pierwszym występie w Melbourne od 2016 roku. Białorusinka prowadziła 7:6, 4:2, ale ostatecznie przegrała 7:6(5), 4:6, 2:6 z Laurą Siegemund (WTA 78). Była liderka rankingu po raz drugi odpadła z pierwszej lewy Wielkiego Szlema w I rundzie. Wcześniej zdarzyło się jej to w debiucie 13 lat temu.

W tie breaku pierwszego seta Azarenka od 2-5 zdobyła pięć punktów. W drugiej partii wyszła na 4:2, ale przegrała 10 z 12 kolejnych gemów. W trwającym dwie godziny i 42 minuty meczu było 11 przełamań, z czego siedem dla Siegemund. Niemka posłała 37 kończących uderzeń i popełniła 40 niewymuszonych błędów. Azarenka miała 29 piłek wygranych bezpośrednio i 40 pomyłek.

W II rundzie Siegemund zmierzy się z Su-Wei Hsieh (WTA 27), która rozbiła 6:2, 6:1 Stefanie Vögele (WTA 85). W ciągu 58 minut obie tenisistki miały po osiem break pointów. Tajwanka dwa razy straciła serwis, a sama uzyskała sześć przełamań. Zdobyła 62 z 98 rozegranych punktów. Naliczono jej 27 kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Vögele zanotowano 10 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

Daria Kasatkina (WTA 10) przegrała 3:0, 0:6 z Timeą Bacsinszky (WTA 145). Szwajcarka od 0:3 zdobyła 12 gemów z rzędu. W trwającym 55 minut meczu wykorzystała sześć z siedmiu break pointów. Rosjanka popełniła dziewięć podwójnych błędów i z trzeciego w tym roku turnieju odpadła w I rundzie.

Garbine Muguruza (WTA 18) pokonała 6:2, 6:3 Saisai Zheng (WTA 40). W ciągu 75 minut Hiszpanka zdobyła 40 z 53 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 17 z 19 przy siatce. Odparła trzy z czterech break pointów, a sama zamieniła na przełamanie cztery z pięciu okazji. Obie tenisistki popełniły po 18 podwójnych błędów. Muguruza posłała 23 kończące uderzenia, a Zheng miała ich o 13 mniej. Carla Suarez (WTA 23) wygrała 7:5, 6:2 z Clarą Burel (WTA 551). W pierwszym secie Hiszpanka z 0:2 wyszła na 5:2. Straciła trzy gemy z rzędu, by zdobyć dwa kolejne. Wykorzystała dopiero siódmą piłkę setową. W drugiej partii raz oddała podanie, a sama uzyskała trzy przełamania.

Anastasija Sevastova (WTA 12) oddała cztery gemy Mona Barthel (WTA 76). W ciągu 62 minut Niemka popełniła siedem podwójnych błędów. Łotyszka obroniła pięć z sześciu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Bianca Andreescu (WTA 106), która zwyciężyła 7:6(1), 6:7(0), 6:3 Whitney Osuigwe (WTA 198). W trwającym dwie godziny i 46 minut spotkaniu Kanadyjka uzyskała cztery przełamania i posłała 40 kończących uderzeń przy 45 niewymuszonych błędach. Amerykanka miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 41 pomyłek. Było to starcie melodii przyszłości kobiecego tenisa. Andreescu urodziła się w 2000, a Osuigwe w 2002 roku.

Tamara Zidansek (WTA 78) pokonała 7:5, 6:3 Darię Gawriłową (WTA 41). W ciągu godziny i 44 minut Słowenka obroniła 14 z 16 break pointów. Pokusiła się o 30 kończących uderzeń przy 23 niewymuszonych błędach. Australijka miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 38 pomyłek. Madison Brengle (WTA 88) wygrała 6:4, 6:0 z Misaki Doi (WTA 133). W trwającym 59 minut spotkaniu Amerykanka wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów.

Natalia Wichliancewa (WTA 134) zwyciężyła 6:7(2), 6:2, 6:4 Varvara Lepchenko (WTA 140) po dwóch godzinach i 10 minutach. Rosjanka odparła sześć z ośmiu break pointów, a sama uzyskała pięć przełamań. Camila Giorgi (WTA 28) rozbiła 6:3, 6:0 Dalilę Jakupović (WTA 83). W ciągu 53 minut Włoszka zaserwowała siedem asów. Zamieniła na przełamanie cztery z pięciu szans. W czwartek ćwierćfinalistka Wimbledonu 2018 spotka się z Igą Świątek.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy w 2019 roku Wiktoria Azarenka wróci do Top 20 rankingu?