WTA Budapeszt: obronione piłki meczowe Alison van Uytvanck. Marketa Vondrousova w finale

Alison van Uytvanck obroniła pięć piłek meczowych i pokonała Jekaterinę Aleksandrową w półfinale turnieju WTA International w Budapeszcie. W finale Belgijka zagra z Marketą Vondrousovą.

Alison van Uytvanck Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Alison van Uytvanck
Do turnieju w Budapeszcie Alison van Uytvanck (WTA 50) przystąpiła mając na koncie tylko dwa wygrane mecze w tym roku. W stolicy Węgier nie miała łatwych spotkań, ale wystąpi w finale. Rozpoczęła od zwycięstwa 7:5, 7:5 nad Wierą Zwonariową (wróciła z 2:5 w drugim secie i obroniła dwie piłki setowe). Następnie pokonała 6:4, 7:5 Igę Świątek, a w ćwierćfinale wygrała 3:6, 6:1, 6:4 z Kateryną Kozłową. W półfinale stoczyła emocjonującą batalię z Jekateriną Aleksandrową (WTA 64). Belgijka obroniła pięć piłek meczowych i zwyciężyła Rosjankę 3:6, 6:4, 7:6(7).

Van Uytvanck najpierw podniosła się ze stanu 3:6, 0:2. W drugiej partii przegrała 10 pierwszych punktów. W trzecim secie wybrnęła z nieprawdopodobnych tarapatów. Odrodziła się ze stanu 2:5. W 10. gemie obroniła trzy piłki meczowe, z czego dwie przy 15-40, a kolejne dwie przy 4-6 w tie breaku.

W trwającym dwie godziny i 15 minut meczu Van Uytvanck pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Belgijka zdobyła o 12 punktów mniej od Aleksandrowej (96-108), ale w sobotę powalczy o drugi triumf w Budapeszcie.

Marketa Vondrousova (WTA 81) w 61 minut rozbiła 6:0, 6:2 Anastazję Potapową (WTA 87). Czeszka obroniła dwa break pointy, a sama zamieniła na przełamanie pięć z ośmiu szans. Zdobyła 54 z 86 rozegranych punktów (63 proc.). Rosjanka popełniła sześć podwójnych błędów.

Przed rokiem w finale Van Uytvanck pokonała Dominikę Cibulkovą. W niedzielę po raz drugi zmierzy się z Vondrousovą. Dwa lata temu w Trnawie (ITF) górą była Czeszka. Obie tenisistki jeszcze nie doznały porażki w finale. Belgijka ma dwa tytuły. Pierwszy zdobyła w 2017 roku w Quebec City. Vondrousova dwa lata temu zwyciężyła w Biel/Bienne.

Hungarian Ladies Open, Budapeszt (Węgry)
WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 23 lutego

półfinał gry pojedynczej:

Alison van Uytvanck (Belgia, 1) - Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, 5) 3:6, 6:4, 7:6(7)
Marketa Vondrousova (Czechy, 8) - Anastazja Potapowa (Rosja) 6:0, 6:2