ATP Indian Wells: półfinalista Australian Open pokonany. Hurkacz znów zagra z Nishikorim

Hubert Hurkacz odniósł kolejne wartościowe zwycięstwo na zawodowych kortach. W niedzielnym meczu II rundy prestiżowego turnieju BNP Paribas Open 2019 polski tenisista pokonał w trzech setach półfinalistę Australian Open, Francuza Lucasa Pouille'a.

Rafał Smoliński
Hubert Hurkacz PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Dyspozycja Lucasa Pouille'a (ATP 30) była wielkim znakiem zapytania. Przed występem w Indian Wells Francuz chorował i opuścił turniej w Acapulco, gdzie organizatorzy przyznali mu dziką kartę. Półfinalista Australian Open 2019 wykorzystał ten czas na odpoczynek, treningi i sprawy prywatne. Do tego w Kalifornii nigdy nie wiodło mu się najlepiej. W trzech wcześniejszych startach reprezentant Trójkolorowych wygrał zaledwie jeden mecz.

Hubert Hurkacz (ATP 67) bardzo dobrze wszedł w niedzielne spotkanie. Znakomicie returnował, czym wywierał presję na rywalu. Wrocławianin już w trzecim gemie wypracował pierwsze break pointy, a przy trzeciej okazji jego przeciwnik popełnił podwójny błąd. Solidna gra poskutkowała także przełamaniem w piątym gemie, gdy Pouille wykonał w nieodpowiednim momencie prosty błąd. Francuz trochę tych punktów Polakowi sprezentował. Był to jednak efekt solidnej gry naszego zawodnika, który w pierwszym secie nie musiał nawet bronić break pointa. On też zwieńczył partię otwarcia przy własnym podaniu w ósmym gemie wynikiem 6:2.

22-latek z Wrocławia bardzo chciał pójść za ciosem na początku drugiej odsłony, lecz nie wykorzystał dwóch break pointów w gemie otwarcia. Wówczas do ataku ruszył Pouille. Francuz grał bardzo precyzyjnie, posyłał głębokie piłki, czym zyskał przewagę na korcie. Szybko wyszedł na 2:0, a następnie zdobył przełamał do zera na 4:0. Dopiero wtedy Hurkacz przebudził się i zdołał odrobić część strat. W ósmym gemie zmarnował kolejnego break pointa, a po następnej zmianie stron był o dwie piłki od powrotu do gry. Podający przy stanie 5:3 Francuz utrzymał jednak nerwy na wodzy. Przy trzecim setbolu zdecydował się sprawdzić ślad i ta decyzja dała mu zwycięstwo w drugiej części spotkania.

Roger Federer: Perfekcja nie istnieje

Losy pojedynku rozstrzygnęły się w trzecim secie. Polak przystąpił do niego skupiony. Znów bardzo dobrze serwował i czekał na swoje szanse na returnie. Taka okazja nadarzyła się w czwartym gemie. Przy break poincie Hurkacz rozrzucił rywala po korcie, a następnie skończył wymianę wolejem. Na zmianę stron schodził przy wyniku 4:1. Potem miał jeszcze 30-0 przy podaniu przeciwnika, zanim nastąpił jeszcze jeden punkt zwrotny. Pouille przejął inicjatywę na korcie. Znów grał płasko i precyzyjnie. Nie tylko wyrównał na po 4, ale i miał cztery break pointy w dziewiątym gemie. W momencie zagrożenia wrocławianin uruchomił serwis, po czym objął prowadzenie 5:4. Po zmianie stron wypracował piłkę meczową, lecz zepsuł return. Przy drugim meczbolu był już skuteczny, bowiem jego rywal wpakował w siatkę bekhendowego slajsa. Po 121 minutach Polak triumfował 6:2, 3:6, 6:4.

We wtorkowym pojedynku o 1/8 finału przeciwnikiem Hurkacza będzie dobrze już mu znany Kei Nishikori (ATP 7). Polak i Japończyk spotkali się ze sobą dwa tygodnie temu w Dubaju, gdzie wrocławianin rozegrał znakomity mecz i zwyciężył w II rundzie 7:5, 5:7, 6:2. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni nie jest ostatnio w wielkiej formie. W swoim pierwszym meczu w Indian Wells był o krok od porażki z Adrianem Mannarino (Francuz podawał w trzecim secie po zwycięstwo), ale zdołał wygrać 6:4, 4:6, 7:6(4).

Rafael Nadal lubi grać w Indian Wells

Hurkacz wywalczył jak na razie w Indian Wells 45 punktów do rankingu ATP. Kolejne notowanie światowej klasyfikacji ukaże się dopiero 18 marca, po zakończeniu zmagań w Indian Wells. Polak straci wówczas 81 punktów za zeszłoroczne występy w challengerach w Shenzhen (półfinał) i Zhuhai (finał). Jeśli nasz tenisista pokona we wtorek Nishikoriego, to powinien poprawić rankingową życiówkę.