ATP Madryt: Rafael Nadal rozbił Stana Wawrinkę. Alexander Zverev nie obroni tytułu

Rafael Nadal w dwóch setach pokonał Stana Wawrinkę w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. O finał Hiszpan zmierzy się ze Stefanosem Tsitsipasem, który wygrał z broniącym tytułu Alexandrem Zverevem.

Marcin Motyka
Rafael Nadal Getty Images / Jean Catuffe / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Rafael Nadal zapowiadał, że w turnieju ATP w Madrycie powinien zaprezentować lepszą dyspozycję niż w Monte Carlo i w Barcelonie, gdzie doznał rozczarowujących porażek w półfinałach. I faktycznie tak jest. W Mutua Madrid Open 2019 Hiszpan radzi sobie jak dotychczas bardzo dobrze. W trzech dotychczas rozegranych meczach nie stracił seta ani nie miał też jakichkolwiek problemów. W piątek, w ćwierćfinale, rozbił Stana Wawrinkę.

Wawrinka rozpoczął mecz bardzo agresywnie nastawiony i każdym uderzeniem szukał zagrania kończącego. Jednak jego entuzjazm zgasł w czwartym gemie, kiedy oddał podanie, przy break poincie popełniając podwójny błąd serwisowy. Od tego momentu do końca pierwszego seta nie poprawił już swojego dorobku.

Drugi partia miała niemal identyczny przebieg. Wawrinka znów walczył, ale tylko do pierwszego przełamania. Nastąpiło ono przy stanie 2:3, gdy posłał forhend w aut. I znów, jak w inauguracyjnej odsłonie, po stracie serwisu nie zdobył już ani jednego gema.

Mecz trwał 68 minut. W tym czasie Nadal nie zaserwował asa, ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem, wykorzystał cztery z dziesięciu break pointów, posłał 11 uderzeń kończących, popełnił zaledwie sześć niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 57 punktów, o 30 więcej od przeciwnika. Wawrince natomiast zapisano trzy asy, 11 zagrań wygrywających oraz 24 pomyłki własne.

W sobotnim półfinale (początek nie wcześniej niż o godz. 21:00) Nadal zmierzy się ze Stefanosem Tsitsipasem. Będzie to czwarta konfrontacja pomiędzy tymi tenisistami  w głównym cyklu. Wszystkie poprzednie, w ubiegłym sezonie w Barcelonie i w Toronto oraz w tegorocznym Australian Open, Hiszpan wygrał bez straty seta.

Rozstawiony z numerem ósmym Tsitsipas w piątek zakończył marzenia Alexandra Zvereva, pogromcy z III rundy Huberta Hurkacza, o obronieniu tytułu w Madrycie. Grek zwyciężył 7:5, 3:6, 6:2, w ciągu dwóch godzin i dziesięciu minut gry zapisując na swoim koncie cztery asy, trzy przełamania i 23 zagrania kończące.