ATP Lyon: Nikołoz Basilaszwili pokonał Jo-Wilfrieda Tsongę. Porażki Denisa Shapovalova i Roberto Bautisty

Nikołoz Basilaszwili w dwóch setach pokonał Jo-Wilrieda Tsongę w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Lyonie. W czwartek odpadli wysoko rozstawieni Roberto Bautista i Denis Shapovalov.

Marcin Motyka
Jo-Wilfried Tsonga Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Jo-Wilfried Tsonga
W 2017 roku w drodze po tytuł w turnieju ATP w Lyonie Jo-Wilfried Tsonga w półfinale wyeliminował Nikołoza Basilaszwilego. Po dwóch latach ci tenisiści ponownie zmierzyli się w imprezie Open ParcAuvergne-Rhone-Alpes, tyle że na etapie 1/4 finału, i tym razem Gruzin zrewanżował się Francuzowi. W czwartkowym ćwierćfinale Basilaszwili, choć zaczął mecz od dwóch straconych gemów, zwyciężył 6:4, 6:4.

Najwyżej rozstawiony Basilaszwili, który w ciągu 81 minut gry zaserwował jednego asa i wykorzystał trzy z czterech piłek na przełamanie, w 1/2 finału stanie naprzeciw oznaczonego "czwórką" Felixa Augera-Aliassime'a. 18-letni Kanadyjczyk pokonał 6:4, 2:6, 6:4 Steve'a Johnsona i awansował do trzeciego w karierze półfinału w głównym cyklu, w tym drugiego na kortach ziemnych (w lutym zagrał w finale na mączce w Rio de Janeiro).

Odpadł natomiast inny młody i rozstawiony Kanadyjczyk, Denis Shapovalov. 20-latek, turniejowa "czwórka" po niemal dwugodzinnej i niezwykle wyrównanej batalii okazał się nieznacznie słabszy od Benoita Paire'a, przegrywając 3:6, 6:4, 6:7(4).

Paire o finał powalczy z Taylorem Fritzem, z którym ma bilans 1-1. Amerykanin w meczu inaugurującym czwartkową serię gier wygrał 6:7(6), 6:3, 6:4 z rozstawionym z numerem drugim Roberto Bautistą, w ciągu dwóch godzin i czterech minut rywalizacji serwując aż 16 asów i nie dając Hiszpanowi ani jednej szansy na przełamanie.

Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes, Lyon (Francja)