Roland Garros: stracone sety Sereny Williams i Elise Mertens. Porażka Julii Putincewej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Ibrahim Ezzat/NurPhoto / Na zdjęciu: Serena Williams
Getty Images / Ibrahim Ezzat/NurPhoto / Na zdjęciu: Serena Williams

Serena Williams pokonała w trzech setach Rosjankę Witalię Diaczenko w I rundzie Rolanda Garrosa. Pierwszy mecz wygrała Elise Mertens. Julia Putincewa została wyeliminowana przez Rebekkę Peterson.

W poniedziałek Serena Williams (WTA 10) rozegrała drugi w tym roku mecz na korcie ziemnym. W Rzymie odprawiła Rebekkę Peterson i wycofała się z turnieju, przez co nie doszło do jej starcia z Venus Williams. Na otwarcie Rolanda Garrosa Amerykanka w 90 minut pokonała 2:6, 6:1, 6:0 Witalię Diaczenko (WTA 83). W pierwszym secie była liderka rankingu popełniła 14 niewymuszonych błędów, a w całym spotkaniu miała ich 24. Posłała 25 kończących uderzeń, o 14 więcej niż jej rywalka. Williams popełniła 24 niewymuszone błędy, a Diaczenko zrobiła ich 26. Amerykanka zaserwowała dziewięć asów.

Elise Mertens (WTA 20) zwyciężyła 6:4, 3:6, 6:2 Tamarę Zidansek (WTA 60). Belgijka prowadziła 6:4, 3:1 i straciła pięć gemów z rzędu. W trzecim secie opanowała sytuację i awansowała do II rundy po dwóch godzinach i siedmiu minutach. W meczu miało miejsce 12 przełamań, z czego siedem dla 23-latki z Hamont-Achel. Kolejną rywalką Mertens będzie Francuzka Diane Parry.

W sobotę w Norymberdze Julia Putincewa (WTA 28) zdobyła pierwszy tytuł WTA. Z Rolanda Garrosa odpadła w I rundzie. Przegrała 3:6, 5:7 z Rebekką Peterson (WTA 63). W ciągu 96 minut Kazaszka popełniła 33 niewymuszone błędy przy 14 kończących uderzeniach. Szwedka miała 28 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki. Putincewa nie obroni punktów za ubiegłoroczny ćwierćfinał i wypadnie z Top 30 rankingu. Kolejną rywalką Peterson będzie Donna Vekić.

Carla Suarez (WTA 29) zwyciężyła 2:6, 7:6(0), 6:0 Dajanę Jastremską (WTA 32). W trzecim secie Hiszpanka straciła tylko osiem punktów. W trwającym 99 minut spotkaniu wykorzystała trzy z czterech break pointów. Ukrainka tuż przed Rolandem Garrosem triumfowała w Strasburgu. W II rundzie Suarez zmierzy się z Shelby Rogers. Andrea Petković (WTA 69) wróciła ze stanu 2:6, 0:2 i pokonała 2:6, 6:3, 7:5 Alison Riske (WTA 62). Niemka to półfinalistka Rolanda Garrosa 2014.

Samantha Stosur (WTA 96) wygrała 6:2, 7:6(3) z Barborą Strycovą (WTA 40). W drugim secie Australijka wróciła z 2:4, a w tie breaku od 1-3 zdobyła sześć punktów z rzędu. W ciągu godziny i 41 minut była czwarta rakieta globu posłała 35 kończących uderzeń i popełniła 32 niewymuszone błędy. Czeszka miała 19 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek. Stosur w Paryżu doszła do finału w 2010 roku. W II rundzie spotka się z Jekateriną Aleksandrową (WTA 58), która pokonała 6:4, 6:4 Mihaelę Buzarnescu (WTA 33). W drugiej partii Rosjanka od 2:4 zgarnęła cztery gemy.

Aliona Bolsova (WTA 137) wygrała 6:4, 6:2 z Wierą Zwonariową (WTA 78), finalistką Wimbledonu i US Open 2010. W ciągu 94 minut obie tenisistki posłały po 20 kończących uderzeń. Hiszpance zanotowano 21 kończących uderzeń, a Rosjanka miała ich 35. Bolsova zdobyła 12 z 14 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Sofia Kenin (WTA 35) zwyciężyła 6:3, 5:7, 6:2 Giulię Gatto-Monticone (WTA 164). Amerykanka miała szansę zakończyć spotkanie w dwóch setach, bo prowadziła 6:3, 5:3.

Su-Wei Hsieh (WTA 25) pokonała 6:4, 3:6, 6:0 Viktoriję Golubić (WTA 79). W ciągu godziny i 40 minut Tajwanka siedem razy oddała podanie, a sama wykorzystała dziewięć z 14 break pointów. Naliczono jej 31 kończących uderzeń i 36 niewymuszonych błędów. Szwajcarce zanotowano 14 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek.

Dwa spotkania zostały przerwane z powodu ciemności. Są to starcia Kurumi Nary (WTA 238) z Dalilą Jakupović (WTA 105) i Bianki Andreescu (WTA 23) z Marie Bouzkovą (WTA 118). Na zwyciężczynie tych konfrontacji czekają odpowiednio Williams i Kenin.

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 42,6 mln euro poniedziałek, 27 maja

I runda gry pojedynczej kobiet:

Serena Williams (USA, 10) - Witalia Diaczenko (Rosja) 2:6, 6:1, 6:0 Elise Mertens (Belgia, 20) - Tamara Zidansek (Słowenia) 6:4, 3:6, 6:2 Carla Suarez (Hiszpania, 28) - Dajana Jastremska (Ukraina) 2:6, 7:6(0), 6:0 Jekaterina Aleksandrowa (Rosja) - Mihaela Buzarnescu (Rumunia, 30) 6:4, 6:4 Andrea Petković (Niemcy) - Alison Riske (USA) 2:6, 6:3, 7:5 Rebecca Peterson (Szwecja) - Julia Putincewa (Kazachstan) 6:3, 7:5 Samantha Stosur (Australia) - Barbora Strycova (Czechy) 6:2, 7:6(3) Su-Wei Hsieh (Tajwan, 25) - Viktorija Golubić (Szwajcaria) 6:4, 3:6, 6:0 Sofia Kenin (USA) - Giulia Gatto-Monticone (Włochy, Q) 6:3, 5:7, 6:2 Aliona Bolsova (Hiszpania, Q) - Wiera Zwonariowa (Rosja) 6:4, 6:2 Marie Bouzkova (Czechy, LL) - Bianca Andreescu (Kanada, 22) 7:5, 4:6 *do dokończenia Kurumi Nara (Japonia, Q) - Dalila Jakupović (Słowenia) 7:5, 5:7 *do dokończenia