Roland Garros: czterogodzinne męczarnie Alexandra Zvereva. Juan Martin del Potro i Fabio Fognini też z problemami

Alexander Zverev potrzebował ponad czterech godzin i pięciu setów, by pokonać Johna Millmana w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2019. Kłopoty we wtorek mieli też Juan Martin del Potro i Fabio Fognini.

Marcin Motyka
Alexander Zverev Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Alexander Zverev przybył do Paryża z Genewy, gdzie w sobotę zdobył pierwszy tytuł w obecnym sezonie. Występ w Szwajcarii miał mu dodać pewności siebie przed startem Roland Garros 2019. Rywalizację w międzynarodowych mistrzostwach Francji Niemiec rozpoczął jednak bardzo przeciętnie. W meczu I rundy niemiłosiernie męczył się z Johnem Millmanem oraz z własną grą. Prowadził 2-0 w setach, ale wypuścił z rąk całą przewagę. Ostatecznie jednak przechylił szalę na swoją korzyść, zwyciężając 7:6(4), 6:3, 2:6, 6:7(5), 6:3.

Zverev w poniedziałek spędził na korcie aż cztery godziny i osiem minut. W tym czasie zaserwował 17 asów, siedem razy został przełamany, wykorzystał siedem z 17 break pointów, posłał 57 zagrań kończących i popełnił 73 niewymuszone błędy. Rozstawiony z numerem piątym Niemiec musi się szybko zregenerować po tym maratońskim pojedynku, bo kolejny mecz czeka go już w czwartek. Zmierzy się z Mikaelem Ymerem. Szwed w starciu tenisistów z eliminacji okazał się lepszy od Blaza Roli.

Od problemów rywalizację w Roland Garros 2019 rozpoczął również Juan Martin del Potro. W meczu z Nicolasem Jarryn, finalistą z Genewy, Argentyńczyk przegrał pierwszego seta, lecz wygrał 3:6, 6:2, 6:1, 6:4. - Nie miałem energii, warunki nie były dla mnie dobre i nigdy przeciw niemu nie grałem. Ale im dłużej trwało spotkanie, czułem się lepiej i od pewnego momentu zacząłem dyktować warunki na korcie - powiedział Del Potro, który w II rundzie zmierzy się z Yoshihito Nishioką. Japończyk wygrał 6:7(7), 6:0, 4:6, 6:2, 6:3 z Mackenzie'em McDonaldem.

Seta na otwarcie stracił również Fabio Fognini. Oznaczony numerem dziewiątym Włoch pokonał 6:3, 6:0, 3:6, 6:3 rodaka, Andreasa Seppiego. W II rundzie Fognini (w poniedziałek dziesięć asów, sześć przełamań i 36 uderzeń wygrywających) zagra z Federico Delbonisem. Argentyńczyk w czterech partiach ograł Guillermo Garcię-Lopeza, kwalifikanta.

Rozstawiony z numerem 18. Roberto Bautista pokonał 6:4, 6:3, 6:2 Steve'a Johnsona i w II rundzie stanie naprzeciw kolejnego Amerykanina Taylora Fritza, który oddał tylko sześć gemów Bernardowi Tomiciowi. Dalej gra także oznaczony "30" Dusan Lajović. Serb wyeliminował Thiago Monteiro, a jego kolejnym rywalem będzie Elliot Benchetrit. Francuski kwalifikant wygrał z mającym kłopoty zdrowotne Cameronem Norrie'em.

Kyle Edmund udanie dokończył przerwany w poniedziałek mecz z Jeremym Chardym. Spotkanie zostało wznowione przy stanie 5:5 w decydującym secie, a we wtorek tenisiści rozegrali zaledwie dwa gemy. Brytyjczyk najpierw utrzymał własny serwis i wyszedł na 6:5, a następnie przełamał Francuza. W 1/32 finału rozstawiony z numerem 28. Edmund powalczy z Pablo Cuevasem.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 42,6 mln euro
wtorek, 28 maja

I runda gry pojedynczej:

Alexander Zverev (Niemcy, 5) - John Millman (Australia) 7:6(4), 6:3, 2:6, 6:7(5), 6:3
Juan Martin del Potro (Argentyna, 8) - Nicolas Jarry (Chile) 3:6, 6:2, 6:1, 6:4
Fabio Fognini (Włochy, 9) - Andreas Seppi (Włochy) 6:3, 6:0, 3:6, 6:3
Roberto Bautista (Hiszpania, 18) - Steve Johnson (USA) 6:4, 6:3, 6:2
Kyle Edmund (Wielka Brytania, 28) - Jeremy Chardy (Francja) 7:6(1), 5:7, 6:4, 4:6, 7:5
Dusan Lajović (Serbia, 30) - Thiago Monteiro (Brazylia, Q) 6:3, 6:4, 6:4
Yoshihito Nishioka (Japonia) - Mackenzie McDonald (USA) 6:7(7), 6:0, 4:6, 6:2, 6:3
Taylor Fritz (USA) - Bernard Tomic (Australia) 6:1, 6:4, 6:1
Federico Delbonis (Argentyna) - Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania, Q) 6:1, 3:6, 6:3, 6:2
Elliot Benchetrit (Francja, Q) - Cameron Norrie (Wielka Brytania) 6:3, 6:0, 6:2
Mikael Ymer (Szwecja, Q) - Blaz Rola (Słowenia, Q) 5:0, 6:3, 7:6(5)