Roland Garros: szybki awans Sereny Williams. Maraton Kateriny Siniakovej z Marią Sakkari

Serena Williams oddała pięć gemów Kurumi Narze w II rundzie Rolanda Garrosa. Katerina Siniakova wyeliminowała Marię Sakkari po trzech godzinach i 10 minutach walki.

Serena Williams Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Serena Williams
Na otwarcie tegorocznego Rolanda Garrosa Serena Williams (WTA 10) straciła seta, ale w dwóch kolejnych nie dała szans Rosjance Witalii Diaczenko (2:6, 6:1, 6:0). W II rundzie była liderka rankingu pokonała 6:3, 6:2 Kurumi Narę (WTA 238). W ciągu 67 minut Amerykanka zaserwowała 10 asów i zgarnęła 28 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nie musiała bronić żadnych break pointów, a sama wykorzystała trzy z 12 szans na przełamanie. Posłała 36 kończących uderzeń i popełniła 21 niewymuszonych błędów. Japonka miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i cztery pomyłki.

Dla Williams to piąty turniej w sezonie. W Australian Open doszła do ćwierćfinału eliminując po drodze Simonę Halep. W walce o półfinał zmarnowała prowadzenie 5:1 w trzecim secie oraz cztery piłki meczowe i przegrała z Karoliną Pliskovą. W Indian Wells, Miami i Rzymie wygrała łącznie trzy mecze, z Wiktorią Azarenką i dwa z Rebekką Peterson. Skreczowała w starciu z Garbine Muguruzą, a spotkania z Qiang Wang i Venus Williams oddała walkowerem.

Williams w swoim dorobku ma 23 wielkoszlemowe tytuły w singlu. Trzy z nich wywalczyła w Paryżu (2002, 2013, 2015). W III rundzie Amerykanka zmierzy się ze swoją rodaczką Sofią Kenin. Będzie to pierwsze spotkanie tych tenisistek.

Katerina Siniakova (WTA 42) zwyciężyła 7:6(5), 6:7(8), 6:3 Marię Sakkari (WTA 30) po trzech godzinach i 10 minutach. W pierwszym secie Czeszka odrodziła się z 1:5. Przy 5:6 obroniła piłkę setową. W drugiej partii prowadziła 2:0, a później zmarnowała dwa meczbole, po jednym przy 5:4 i 6:5. W tie breaku nie wykorzystała prowadzenia 5-2. W decydującej odsłonie od 2:3 zdobyła cztery gemy z rzędu.

Obie tenisistki wyszły na -20 w bilansie kończących uderzeń do niewymuszonych błędów - Siniakova 24/44, a Sakkari 48/68. Czeszka sześć razy oddała podanie, a sama wykorzystała osiem z 14 break pointów. Zdobyła o pięć punktów więcej (130-125) i wyszła na prowadzenie 2-1 w zestawieniu meczów z Greczynką. Po raz trzeci zmierzyły się w wielkoszlemowej imprezie. W Wimbledonie 2017 lepsza była Sakkari, a w Australian Open 2018 z wygranej cieszyła się Siniakova.

Sakkari z pewnością miała apetyt na lepszy wynik. W drodze do Rolanda Garrosa osiągnęła trzy świetne wyniki na kortach ziemnych. W Charlestonie doszła do ćwierćfinału eliminując m.in. Kiki Bertens. W Rabacie zdobyła pierwszy tytuł w głównym cyklu, a w Rzymie jako kwalifikantka doszła do półfinału. Siniakova przed paryską imprezą zanotowała ćwierćfinał w Pradze i półfinał w Norymberdze. W III rundzie Czeszka zmierzy się z liderką rankingu Naomi Osaką.

Irina-Camelia Begu (WTA 116) wygrała 1:6, 6:3, 6:4 z Karoliną Muchovą (WTA 73). W ciągu godziny i 54 minut obie tenisistki uzyskały po pięć przełamań. Rumunka zdobyła o trzy punkty mniej (79-82), ale awansowała do III rundy. O wyrównanie najlepszego wyniku w Paryżu z 2016 roku zagra z Amandą Anisimovą.