Roland Garros: koniec turnieju dla Naomi Osaki. Liderka rankingu pokonana przez Katerinę Siniakovą!

Liderka rankingu Naomi Osaka na III rundzie zakończyła występ w Rolandzie Garrosie 2019. Japonka przegrała w dwóch setach z Czeszką Kateriną Siniakovą.

Naomi Osaka Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Naomi Osaka
W I i II rundzie Naomi Osaka była w opałach. W meczu z Anną Karoliną Schmiedlovą podniosła się po przegraniu pierwszej partii 0:6. Wiktorię Azarenkę również wyeliminowała po trzysetowej bitwie. W sobotę Japonka przed porażką nie uciekła. Liderka rankingu przegrała z Kateriną Siniakovą (WTA 42).

W pierwszym secie było jedno przełamanie, które Siniakova uzyskała na 5:4. Następnie Czeszka obroniła cztery break pointy, z czego trzy przy 0-40, i wykorzystała drugą piłkę setową. W drugim secie Osaka od 2:1 przegrała pięć gemów z rzędu. W ciągu 77 minut Japonka zmarnowała siedem break pointów i trzy razy oddała podanie. Naliczono jej 25 kończących uderzeń i 38 niewymuszonych błędów. Siniakova miała 12 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

W ten sposób dobiegła końca wielkoszlemowa seria Osaki. Mistrzyni US Open 2018 i Australian Open 2019 wygrała 16 meczów z rzędu w imprezach tej rangi. Japonka w Rolandzie Garrosie nigdy nie doszła dalej niż do III rundy. Siniakova odniosła piąte zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu i po raz pierwszy awansowała do 1/8 finału wielkoszlemowego turnieju.

Kolejną rywalką Siniakovej będzie Madison Keys (WTA 14), która zwyciężyła 6:3, 6:7(5), 6:4 Annę Blinkową (WTA 117). W pierwszym secie Amerykanka wyszła na 4:1 i nie dała rywalce szans na nawiązanie walki. W II partii finalistka US Open 2017 miała piłkę meczową, ale nie udało się jej przypieczętować awansu. W decydującej odsłonie Rosjanka z 1:4 wyrównała na 4:4 i miała dwa break pointy na 5:4. Keys je zniwelowała, a w 10. gemie zaliczyła przełamanie i zameldowała się w IV rundzie.

W trwającym godzinę i 54 minuty meczu Keys zdobyła 46 z 62 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Odparła osiem z 12 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie sześć z dziewięciu okazji. Amerykanka posłała 30 kończące uderzenia i popełniła 45 niewymuszonych błędów. Blinkowej zanotowano 19 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki.

Blinkowa wcześniej wyeliminowała po trzysetowych bojach Margaritę Gasparian i rozstawioną z numerem 24. Caroline Garcię. Rosjanka po raz pierwszy doszła do III rundy wielkoszlemowego turnieju. Keys to półfinalistka paryskiej imprezy z ubiegłego sezonu. Dwa lata temu Amerykanka doszła do finału US Open. Z Siniakovą zmierzy się po raz pierwszy.