Roland Garros: Francuzki zaskoczyły Rosolską i Yang. III runda nie dla Polki i Chinki

Alicja Rosolska i Zhaoxuan Yang nie awansowały do III rundy debla Rolanda Garrosa. Polka i Chinka przegrały w trzech setach z Francuzkami Fioną Ferro i Diane Parry.

Alicja Rosolska WP SportoweFakty / Karolina Konstańczak / Na zdjęciu: Alicja Rosolska
Na otwarcie występu w Paryżu Alicja Rosolska i Zhaoxuan Yang oddały cztery gemy Słowence Polonie Hercog i Rosjance Jewgieniji Rodinie. W II rundzie Polka i Chinka nie poradziły sobie z Fioną Ferro i Diane Parry, które grają dzięki dzikiej karcie. Francuzki zwyciężyły 7:5, 4:6, 6:4 po dwóch godzinach i 26 minutach walki.

Rosolska i Yang mecz rozpoczęły od przełamania, po czym straciły cztery gemy z rzędu. Z 1:4 wyrównały na 5:5, ale końcówka pierwszego seta należała do reprezentantek gospodarzy. W drugiej partii miało miejsce jedno przełamanie. Polka i Chinka uzyskały je na 2:1.

W trzecim secie Rosolska i Yang z 1:4 zbliżyły się na 3:4. W ósmym gemie Chinka oddała podanie ze stanu 40-15, a w dziewiątym Fero i 16-letnia Parry miały 30-0, ale straciły cztery punkty z rzędu. Jednak serwującej Polce nie udało się wyrównać na 5:5. Pierwszą piłkę meczową warszawianka obroniła, ale przy drugiej wyrzuciła forhend.

W meczu miało miejsce 13 przełamań, z czego siedem dla Ferro i Parry. Rosolska i Yang zdobyły o trzy punkty więcej (111-108), ale przy własnym drugim podaniu wywalczyły tylko siedem z 22.

Dla Rosolskiej i Yang był to szósty wspólny turniej. W Indian Wells, Miami, Madrycie, Rzymie i Strasburgu również wypadły słabo (wygrały łącznie trzy mecze). Polka najlepsze tegoroczne rezultaty osiągnęła z innymi partnerkami. Doszła do finału w Sydney z Japonką Eri Hozumi i triumfowała w Charlestonie z Niemką Anną-Leną Grönefeld.

Rosolska zanotowała 13. występ w Rolandzie Garrosie. Najdalej dotarła w Paryżu do III rundy (2013, 2017). Najlepszy wielkoszlemowy rezultat Polki to półfinał Wimbledonu 2018 w parze z Amerykanką Abigail Spears. Yang to półfinalistka ubiegłorocznego Rolanda Garrosa razem z Tajwanką Hao-Ching Chan.

Yang najdalej wspięła się na 20. miejsce (sierpień 2018). Rosolska po triumfie w Charlestonie awansowała na 24. pozycję, najwyższą w karierze w deblowym rankingu.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 42,6 mln euro
sobota, 1 czerwca

II runda gry podwójnej kobiet:

Fiona Ferro (Francja, WC) / Diane Parry (Francja, WC) - Alicja Rosolska (Polska, 13) / Zhaoxuan Yang (Chiny, 13) 7:5, 4:6, 6:4

Czy Alicja Rosolska awansuje do Top 20 rankingu deblowego?