Roland Garros: Dominic Thiem znów z potknięciem. Łatwe zwycięstwa Juana Martina del Potro i Gaela Monfilsa

Dominic Thiem w czterech setach pokonał Pablo Cuevasa w III rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2019. Bez straty partii swoje sobotnie mecze wygrali Juan Martin del Potro, Gael Monfils i Karen Chaczanow.

Marcin Motyka
Dominic Thiem Getty Images / Tim Clayton/Corbis / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Dominic Thiem z potknięciami przeszedł przez pierwszy tydzień Roland Garros 2019. Austriak w każdej z trzech premierowych rund stracił po jednym secie. W 1/16 finału, w sobotę, także przytrafiła mu się słabsza partia, co wykorzystał jego rywal, Pablo Cuevas. Thiem jednak, jak w poprzednich meczach, zdołał wrócić na właściwe tory i ostatecznie pokonał Urugwajczyka 6:3, 4:6, 6:2, 7:5.

Dla Thiema, który w ciągu dwóch godzin i 36 minut gry zaserwował pięć asów, czterokrotnie został przełamany, wykorzystał siedem z 12 break pointów, posłał 29 zagrań kończących i popełnił 24 niewymuszone błędy, to 51. w karierze wygrany mecz w turnieju wielkoszlemowym. W dziejach austriackiego tenisa więcej spotkań w Wielkim Szlemie wygrali tylko Thomas Muster (77) i Jürgen Melzer (59).

Kolejnym przeciwnikiem tenisisty z Wiener-Neustadt, zeszłorocznego finalisty Rolanda Garrosa, będzie Gael Monfils. Francuz na korcie im. Philippe'a Chatriera wygrał 6:3, 6:2, 6:3 z rodakiem, Antoine'em Hoangiem, posiadaczem dzikiej karty. Tym samym Monfils jest jednym z trzech tenisistów, obok Novaka Djokovicia i Rogera Federera, którzy w tegorocznej edycji imprezy w Paryżu nie stracili jeszcze seta.

48 godzin po niesamowitym boju z Yoshihito Nishioką, podczas którego zmagał się z problemami zdrowotnymi, Juan Martin del Potro wyszedł na kort i nie dał szans Jordanowi Thompsonowi. Argentyńczyk wprawdzie rywalizował z opatrunkiem na kolanie, ale po jego grze nie było widać śladów jakichkolwiek problemów z poruszaniem się. Australijczyka pokonał bardzo gładko - 6:4, 6:4, 6:0 w dwie godziny i jedną minutę.

Del Potro (w sobotę 12 asów, sześć breaków i 38 uderzeń wygrywających), o ćwierćfinał zmierzy się z Karenem Chaczanowem. Rosjanin pokonał 6:1, 6:4, 6:3 Martina Klizana i po raz trzeci w karierze dostał się do IV rundy turnieju wielkoszlemowego (poprzednio w zeszłym roku, w Rolandzie Garrosie i w Wimbledonie).

Z kolei Jan-Lennard Struff wywalczył debiutancki awans do 1/8 finału zmagań wielkoszlemowych w singlu. W sobotę Niemiec po maratońskim pojedynku okazał się lepszy od rozstawionego z numerem 13. Borny Coricia. Struff zwyciężył 4:6, 6:1, 4:6, 7:6(1), 11:9 po czterech godzinach i 22 minutach, a w nagrodę skonfrontuje swe siły z liderem rankingu, Djokoviciem.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 42,6 mln euro
sobota, 1 czerwca

IV runda gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 4) - Pablo Cuevas (Urugwaj) 6:3, 4:6, 6:2, 7:5
Juan Martin del Potro (Argentyna, 8) - Jordan Thompson (Australia) 6:4, 6:4, 6:0
Karen Chaczanow (Rosja, 10) - Martin Klizan (Słowacja) 6:1, 6:4, 6:3
Gael Monfils (Francja, 14) - Antoine Hoang (Francja, WC) 6:3, 6:2, 6:3
Jan-Lennard Struff (Niemcy) - Borna Corić (Chorwacja, 13) 4:6, 6:1, 4:6, 7:6(1), 11:9