WTA Majorka: Sofia Kenin odwróciła losy finału. Triumf Amerykanki po obronie trzech meczboli

Sofia Kenin została mistrzynią turnieju WTA International na Majorce. W finale Amerykanka obroniła trzy piłki meczowe i pokonała Szwajcarkę Belindę Bencić.

Sofia Kenin, mistrzyni Mallorca Open 2019 PAP/EPA / CLARA MARGAIS / Na zdjęciu: Sofia Kenin, mistrzyni Mallorca Open 2019
Finał imprezy na Majorce był niezwykle emocjonujący. Belinda Bencić (WTA 13) miała trzy piłki meczowe, ale przegrała 7:6(2), 6:7(5), 4:6 z Sofią Kenin (WTA 30) po dwóch godzinach i 42 minutach. To już drugi w tym roku dreszczowiec w finale na korcie trawiastym. W Den Bosch Alison Riske pokonała Kiki Bertens po obronie pięciu meczboli.

W pierwszym secie Kenin z 0:3 doprowadziła do tie breaka. Padł on łupem Bencić. W drugiej partii Szwajcarka uzyskała przełamanie do zera na 5:4. W 10. gemie zmarnowała trzy piłki meczowe. W tie breaku z 2-6 zbliżyła się na 5-6, ale czwartego setbola nie zdołała obronić. W decydującej odsłonie było jedno przełamanie, które Amerykanka zaliczyła na 5:4.

Bencić popełniła 13 podwójnych błędów, z czego siedem w drugim secie. Kenin zaserwowała sześć asów i wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Amerykanka zdobyła o trzy punkty więcej od Szwajcarki (119-116). Tenisistki te spotkały się po raz pierwszy.

Dla Kenin był to trzeci finał w tym roku i zarazem w karierze. W Hobart triumfowała po zwycięstwie nad Anną Karoliną Schmiedlovą, a w Acapulco przegrała z Yafan Wang. W Rolandzie Garrosie po raz pierwszy doszła do IV rundy wielkoszlemowej imprezy. W poniedziałek Amerykanka awansuje na 28. miejsce w rankingu. Bilans finałów Bencić to 3-6. W obecnym sezonie Szwajcarka triumfowała w Dubaju, a w marcu, po osiągnięciu półfinału w Indian Wells, wróciła do czołowej "20".

W grze podwójnej tytuł zdobyły Kirsten Flipkens i Johanna Larsson, które pokonały 6:2, 6:4 Hiszpanki Marię Jose Martinez Sanchez i Sarę Sorribes. Dla Belgijki i Szwedki to trzeci wspólny triumf, po Seulu (2016) i Linzu (2018).

Mallorca Open, Majorka (Hiszpania)
WTA International, kort trawiasty, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 23 czerwca

finał gry pojedynczej:

Sofia Kenin (USA, 7) - Belinda Bencić (Szwajcaria, 3) 6:7(2), 7:6(5), 6:4

finał gry podwójnej:

Kirsten Flipkens (Belgia, 2) / Johanna Larsson (Szwecja, 2) - Maria Jose Martinez Sanchez (Hiszpania, 3) / Sara Sorribes (Hiszpania, 3) 6:2, 6:4

Czy w 2019 roku Sofia Kenin awansuje do Top 20 rankingu?