WTA Toronto: Iga Świątek w finale kwalifikacji. Dwa niełatwe sety z Shelby Rogers

Iga Świątek awansowała do decydującej fazy eliminacji turnieju Rogers Cup na kortach twardych w Toronto. Polska tenisistka pokonała w dwóch setach Amerykankę Shelby Rogers.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Iga Świątek
Notowana na 66. pozycji Iga Świątek powróciła do Kanady, gdzie w 2016 roku wygrała otwarte juniorskie mistrzostwa tego kraju. Pierwszą rywalką warszawianki była Amerykanka Shelby Rogers, która była już 48. rakietą globu, ale z powodu kontuzji kolana straciła cały rok. Aktualnie jest w rankingu WTA 292.

Świątek nie miała łatwej przeprawy. W pierwszym secie straciła serwis w piątym gemie i musiała gonić wynik. Polce udało się jednak szybko wyrównać na po 3. W 10. gemie warszawianka wykorzystała przy podaniu przeciwniczki czwartą piłkę setową.

W drugiej odsłonie także nie było łatwo. Świątek wyszła na 4:1, ale trzy kolejne gemy padły łupem Rogers. Niewiele brakowało, a reprezentantka przełamałaby na 5:4. Polka jednak obroniła break pointy. Teraz ruszyła do ataku w 12. gemie i po 96 minutach wygrała 6:4, 7:5.

Nasza tenisistka miała w sobotę dziewięć asów i cztery podwójne błędy. Polka wykorzystała cztery z 12 break pointów oraz zdobyła 82 ze 146 punków. Rogers zanotowała cztery asy i dwa podwójne błędy. Z pięciu break pointów zamieniła na przełamania dwa.

W niedzielnym finale eliminacji Świątek spotka się z Brytyjką Heather Watson. Będzie to ich pierwszy pojedynek na zawodowych kortach.