ATP Montreal: osiem straconych gemów z rzędu i porażka. Hubert Hurkacz słabszy od Gaela Monfilsa

Hubert Hurkacz nie awansował do ćwierćfinału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP Masters 1000 w Montrealu. W czwartkową noc w meczu III rundy Polak w dwóch setach przegrał z Gaelem Monfilsem.

Marcin Motyka
Hubert Hurkacz Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz
Hubert Hurkacz znakomicie spisywał się w swoim debiutanckim występie w turnieju ATP Masters 1000 w Montrealu. Polak pokonał Taylora Fritza, z którym przegrał w czerwcu w Eastbourne, oraz zeszłorocznego finalistę Rogers Cup Stefanosa Tsitsipasa i awansował do III rundy. W tej fazie zmierzył się z rozstawionym z numerem 16. Gaelem Monfilsem. Był to pierwszy pojedynek pomiędzy tymi tenisistami i wrocławianin nie będzie go miło wspominał.

Początek jednak nie wskazywał, że czwartkowej nocy Hurkacz dozna tak wyraźnej porażki. Polak zaczął odważnie i już w drugim gemie miał piłkę na przełamanie, lecz jej nie wykorzystał, psując forhend. W kolejnych minutach nasz reprezentant grał na dobrym poziomie. Skutecznie serwował i chętnie wdawał się w wymiany z Monfilsem, często będąc w nich górą.

Taki stan trwał jednak tylko do stanu 4:4. Wówczas Monfils łatwo wyszedł na 5:4, a następnie Hurkaczowi przytrafił się fatalny gem serwisowy. Polak popełniał błąd za błędem, w efekcie został przełamany i przegrał inauguracyjną odsłonę.

Druga partia była rozgrywana pod dyktando Monfilsa. Francuz konsekwentnie realizował swoją taktykę i zdobywał kolejne gemy. Hurkacz natomiast prezentował się pasywnie, a gdy atakował, to z nieprzygotowanych pozycji. W tym secie po bardzo bezbarwnej grze Polak uległ rywalowi 0:6.

Mecz trwał godzinę i dziewięć minut. W tym czasie Hurkacz zaserwował cztery, nie wykorzystał żadnego z trzech break pointów, czterokrotnie został przełamany, posłał 13 zagrań kończących, popełnił 27 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 62 punkty, o 17 mniej od rywala. Z kolei Monfilsowi zapisano siedem asów oraz po 17 uderzeń wygrywających oraz pomyłek własnych.

Za udział w Rogers Cup 2019 Hurkacz zainkasuje 70 tys. dolarów premii finansowej oraz 90 punktów do rankingu ATP, dzięki którym w najnowszym notowaniu klasyfikacji, w poniedziałek, pierwszy raz w karierze znajdzie się w czołowej "40". W przyszłym tygodniu 22-latek z Wrocławia wystąpi w kolejnej imprezie serii Masters 1000, w Cincinnati

Z kolei Monfils w ćwierćfinale zawodów w Montrealu, w piątek, zmierzy się z Roberto Bautistą.