Tenis. US Open: mecz mistrzów turnieju dla Rafaela Nadala. Hiszpan w czterech setach pokonał Marina Cilicia

Rafael Nadal uzupełnił grono ćwierćfinalistów rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2019. W poniedziałkową noc w meczu 1/8 finału Hiszpan w czterech setach pokonał Marina Cilicia.
Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Rafael Nadal

Po raz drugi w US Open 2019 doszło do pojedynku trzykrotnego mistrza tego turnieju z jednokrotnym. W niedzielę lepszy okazał się ten mający w dorobku mniej tytułów, Stan Wawrinka, który wyeliminował Novaka Djokovicia. Z kolei w poniedziałek zwyciężył tenisista bardziej utytułowany. Rafael Nadal, triumfator nowojorskiej imprezy z sezonów 2010, 2013 i 2017, pokonał Marina Cilicia, czempiona z 2014 roku, 6:3, 3:6, 6:1, 6:2.

W pierwszym secie Nadal dwa razy przełamał rywala i zwyciężył pewnie, 6:3. W drugim Chorwat zaczął o wiele lepiej serwować, grał też zdecydowanie bardziej agresywnie z głębi kortu, zwłaszcza z forhendu, oraz ograniczył liczbę popełnianych błędów. W efekcie w czwartym gemie po tym, jak przy break poincie Hiszpan nieczysto uderzył z forhendu, wywalczył przełamanie i wygrał tę odsłonę w takim samym stosunku, jak przegrał pierwszą. Z kolei dla Majorkanina była to pierwsza przegrana partia w turnieju.

Po dwóch wyrównanych setach od kolejnego Nadal zdecydowanie przejął inicjatywę. Hiszpan odpowiadał na potężne zagrania rywala, świetnie serwował, znakomicie returnował, a w jednej z akcji w samej końcówce popisał się cudownym uderzeniem obok słupka. W dwóch ostatnich partiach aktualny wicelider rankingu ATP stracił tylko trzy gemy i tym samym uzupełnił grono ćwierćfinalistów US Open 2019.

Mecz trwał dwie godziny i 49 minut. W tym czasie Nadal zaserwował 11 asów, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z 11 break pointów, posłał 38 zagrań kończących, popełnił 26 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 110 punktów, o 24 więcej od rywala. Ciliciowi natomiast zapisano dziesięć asów, 33 uderzenia wygrywające oraz 40 pomyłek własnych.

Dla Hiszpana to 40. w karierze awans do ćwierćfinału turnieju wielkoszlemowego. W 1/4 finału US Open zameldował się po raz dziewiąty. O półfinał powalczy z Diego Schwartzmanem, z którym grał dotychczas siedmiokrotnie, w tym raz w Nowym Jorku (w 2015 roku), i nigdy nie przegrał.