Tenis. US Open: totalna dominacja Sereny Williams. Amerykanka po raz 10. w finale nowojorskiej imprezy

Serena Williams oddała cztery gemy Elinie Switolinie w półfinale US Open 2019. Amerykanka po raz 10. zagra w finale nowojorskiej imprezy.

Serena Williams PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Serena Williams
Elina Switolina (WTA 5) wystąpiła w drugim wielkoszlemowym półfinale. W tegorocznym Wimbledonie urwała cztery gemy Simonie Halep. W US Open zdobyła ich tyle samo w starciu z Sereną Williams (WTA 8). Amerykanka zwyciężyła 6:3, 6:1 i awansowała do 10. finału w Nowym Jorku. To dla niej 101. wygrany mecz w imprezie (bilans 101-12) i wyrównanie rekordu Chris Evert. Reprezentantka gospodarzy powalczy o siódmy triumf na Flushing Meadows (1999, 2002, 2008, 2012, 2013, 2014). W sobotę jej rywalką będzie Kanadyjka Bianca Andreescu.

Pierwsze dwa gemy meczu były bardzo zacięte. Switolina miała trzy okazje na przełamanie, ale Williams obroniła się. Ukrainka wyszła na 40-0, ale oddała podanie. Amerykanka wykorzystała trzecią szansę na 2:0 kończącym returnem. Reprezentantka gospodarzy demonstrowała swoją siłę w najważniejszych momentach. Odparła dwa break pointy przy 15-40 (akcja serwis-wolej, forhend) i wyszła na 4:1. Od tego momentu trwała jej totalna dominacja. Williams grała mądrze, nie zawsze z pełną mocą, zmieniała kierunki, głębokimi krosami spychała rywalkę do defensywy. Switolina była zbyt pasywna, a Williams karciła ją za każde krótsze odegranie. Amerykanka nie oddała przewagi przełamania. Wynik I seta na 6:3 ustaliła wygrywającym serwisem.

Głęboki return wymuszający błąd dał Williams przełamanie na 2:1 w II partii. Amerykanka imponowała pracą nóg, była szybka na korcie, grała nie tylko siłowo, ale i kombinacyjnie. Switolina nie miała pomysłu na przejęcie inicjatywy w wymianach. Grała zbyt jednostajnie, rzadko zmieniała kierunki. Czekała na błędy, ale nie dawała rywalce szans na ich popełnienie, bo zagrywane przez nią piłki były za krótkie. Williams była w swoim żywiole, bo miała mnóstwo czasu i swobody na przeprowadzanie ataków. Kombinacja skrótu i woleja oraz świetne odegranie dropszota Ukrainki przyniosły jej przełamanie na 4:1. Wynik meczu na 6:3, 6:1 Williams ustaliła bekhendem po linii wykorzystując drugą piłkę meczową.

W trwającym 70 minut meczu Williams zaserwowała sześć asów, z czego cztery w pierwszym secie. Zdobyła 24 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Amerykanka obroniła sześć break pointów, a sama wykorzystała cztery z ośmiu szans na przełamanie. Naliczono jej 34 kończące uderzenia i 20 niewymuszonych błędów. Switolina miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek. Williams podwyższyła na 5-1 bilans spotkań z Ukrainką. Po raz trzeci zmierzyły się w wielkoszlemowym turnieju. Amerykanka była górą w Australian Open 2015 i Rolandzie Garrosie 2016. Switolina jedyny raz lepsza okazała się w turnieju olimpijskim w Rio de Janeiro (2016).

Williams podwyższyła na 33-5 bilans swoich wielkoszlemowych półfinałów (10-3 w US Open). W Erze Otwartej nikt w Nowym Jorku nie zanotował więcej finałów (dziewięć Evert). Switolina jako jedyna z półfinalistek pięciu rywalkom nie oddała seta. Amerykanka jedyną partię straciła w II rundzie z Catherine McNally. W sobotę była liderka rankingu powalczy o 24. wielkoszlemowy tytuł w singlu i wyrównanie rekordu Margaret Smith Court. Ukrainka w tym roku nie wystąpiła jeszcze w żadnym finale, ale grała bardzo równo w wielkoszlemowych imprezach. W Australian Open osiągnęła ćwierćfinał, a w Wimbledonie doszła do pierwszego półfinału w turnieju tej rangi. Tylko w Rolandzie Garrosie spisała się słabiej (III runda).

Serena po powrocie po przerwie macierzyńskiej przegrała cztery finały (Wimbledon 2018 i 2019, US Open 2018, Toronto 2019). Ostatni triumf odniosła w Australian Open 2017. Bilans jej wszystkich meczów o tytuł w głównym cyklu to 72-24. W marcu ubiegłego roku Amerykanka była klasyfikowana na 491. miejscu w rankingu. Do Top 10 wróciła na początku obecnego sezonu, w lutym. Switolina w najbliższy poniedziałek zostanie trzecią rakietą globu i będzie to wyrównanie jej najwyższego miejsca.