Tenis. US Open: czwarty tytuł Rafaela Nadala w Nowym Jorku. Zrównał się z Johnem McEnroe'em

Rafael Nadal w pięciu setach pokonał Daniła Miedwiediewa w finale US Open 2019. Dla Hiszpana to czwarty w karierze triumf w nowojorskim turnieju.

Marcin Motyka
Rafael Nadal PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Po pierwszy tytuł w US Open Rafael Nadal sięgnął w 2010 roku, pokonując w finale Novaka Djokovicia. Dla Hiszpana był to szczególny moment, bo skompletował wówczas tzw. "Karierowy Wielki Szlem", czyli triumfy we wszystkich turniejach wielkoszlemowych, zostając siódmym w dziejach tenisistą, który tego dokonał.

Na kolejny tytuł w Nowym Jorku Hiszpan musiał czekać trzy lata. Znów w finale pokonał Djokovicia, rewanżując się Serbowi za finałową porażkę sprzed 12 miesięcy. Dla Majorkanina było to zwieńczenie najlepszego w karierze sezonu gry na kortach twardych w Ameryce Północnej. Przed zawodami na Flushing Meadows wygrał bowiem także imprezy Masters w Montrealu i w Cincinnati.

Po raz trzeci z mistrzostwa US Open cieszył się w 2017 roku. W drodze do tytułu nie rozegrał wówczas meczu z tenisistą z czołowej "25" rankingu ATP. W finale pokonał notowanego na 32. lokacie w klasyfikacji singlistów Kevina Andersona, debiutanta w wielkoszlemowym finale.

W tym roku tenisista z Majorki czwarty raz wzniósł w górę trofeum za triumf w nowojorskiej imprezie. Na początek ograł 6:3, 6:2, 6:2 Johna Millmana. W II rundzie otrzymał walkower od Thanasiego Kokkinakisa. Od 1/16 finału wyeliminował kolejno Hyeona Chunga (6:3, 6:4, 6:2), Marina Cilicia (6:3, 3:6, 6:2, 6:1), Diego Schwartzmana (6:4, 7:5, 6:2) i Matteo Berrettiniego [7:6(6), 6:4, 6:1]. W finale, po prawie pięciogodzinnej walce, wygrał 7:5, 6:3, 5:7, 4:6, 6:4 z Daniłem Miedwiediewem.

Z czterema tytułami w US Open Nadal zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Zrównał się z Amerykanami Johnem McEnroe'em i Robertem Wrennem. Rekordzistami w liczbie tytułów w tym turnieju są Richard Sears, William Larned i Bill Tilden, którzy wygrywali po siedem razy. Z kolei w erze zawodowego tenisa najwięcej mistrzostw, po pięć, mają Jimmy Connors, Pete Sampras i Roger Federer.