Ashleigh Barty zapisała się w historii tenisa. Rekordowy czek za triumf w WTA Finals

Zwycięstwo Ashleigh Barty w WTA Finals zapewniło jej pierwsze miejsce w rankingu WTA na koniec 2019 roku. Australijka pobiła również rekord w zawodowym tenisie, jeśli chodzi o nagrodę pieniężną uzyskaną za triumf w jednym turnieju.

Rafał Smoliński
Ashleigh Barty, mistrzyni WTA Finals 2019 PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Ashleigh Barty, mistrzyni WTA Finals 2019
Już przed niedzielnym finałem było pewne, że triumfatorka zawodów w Shenzhen otrzyma rekordowy czek. Pula nagród WTA Finals 2019 wyniosła bowiem aż 14 mln dolarów, co oznaczało ogromne pieniądze dla tenisistki, która zwycięży w Turnieju Mistrzyń. Pozostało tylko pytanie, która z pań sięgnie po tytuł i jaka będzie to kwota.

Wielki finał sezonu wygrała najwyżej rozstawiona Ashleigh Barty. Australijka pokonała w decydującym pojedynku Elinę Switolinę 6:4, 6:3 i dzięki temu wywalczyła czek na sumę 4,442 mln dolarów. Gdyby po tytuł sięgnęła niepokonana w fazie grupowej Ukrainka, to zarobiłaby więcej od Barty. Dla singlistki z bilansem 5-0 w całym turnieju przeznaczono bowiem aż 4,725 mln dolarów premii. Tenisistka z Antypodów wygrała zawody z bilansem 4-1, dlatego otrzymała o 305 tys. dolarów mniej od maksymalnej kwoty.

4,442 mln dolarów i tak jest rekordem w zawodowym tenisie, bowiem wcześniej żaden gracz nie mógł się pochwalić zarobieniem takiej sumy za triumf w jednym turnieju. - Myślę, że najważniejszą rzeczą jest rozwój kobiecego sportu. Tenis to najpiękniejszy i globalny sport. Teraz poświęca się nam więcej uwagi. Czuję, że na to zasłużyłyśmy - mówiła Barty jeszcze przed niedzielnym finałem.

Po doliczeniu pieniędzy za występ w Shenzhen Australijka kończy 2019 rok z sumą 11 307 587 dolarów zarobionych na światowych kortach. To dla niej przełomowy sezon, bowiem za sukcesy w Roland Garros, WTA Finals i starty w pozostałych turniejach "Ash" zarobiła ponad dwa razy więcej niż przez całą dotychczasową karierę. Na koniec Barty jest teraz ponad 16,5 mln dolarów.