ATP Finals: Stefanos Tsitsipas górą w starciu debiutantów. Grek wygrał z Daniłem Miedwiediewem

Stefanos Tsitsipas pokonał Daniła Miedwiediewa w starciu tenisistów debiutujących w ATP Finals w Londynie. Dla Greka to pierwsze zwycięstwo nad Rosjaninem.

Stefanos Tsitsipas Getty Images / Clive Mason / Na zdjęciu: Stefanos Tsitsipas
W Londynie doszło do starcia tenisistów debiutujących w ATP Finals. Stefanos Tsitsipas zmierzył się z Daniłem Miedwiediewem. We wcześniejszych pięciu ich meczach lepszy był Rosjanin, w tym w Monte Carlo i Szanghaju w 2019 roku. Obaj tenisiści w obecnym sezonie zanotowali po jednym wspaniałym wielkoszlemowym występie. Miedwiediew doszedł do finału US Open, a Tsitsipas osiągnął półfinał Australian Open. W poniedziałek zwyciężył Grek 7:6(5), 6:4 i po raz pierwszy znalazł sposób na Rosjanina.

W pierwszym gemie Tsitsipas od 0-30 zdobył cztery punkty, a w drugim Miedwiediew obronił break pointa. W dalszej fazie I seta serwujący nie mieli większych problemów. Grek był agresywniejszy, częściej zmieniał kierunki i rytm, używał slajsa. Rosjanin grał bardzo rzetelnie, popełniał mało błędów, utrzymywał głęboką piłkę w korcie. Skutecznie się bronił i wyprowadzał groźne kontry. W tie breaku górą był bardziej kreatywny, mający bogatszy repertuar zagrań Tsitsipas. Miedwiediew z 2-4 wyrównał na 5-5, ale świetny wolej dał Grekowi piłkę setową. Seta półfinalista tegorocznego Australian Open zakończył wymuszając na rywalu błąd dobrze skonstruowanym atakiem.

W II partii Miedwiediew szukał nowych rozwiązań. Wzmacniał tempo wymian, więcej chodził do siatki, kilka razy zdecydował się na skrót, lepiej returnował. Tsitsipas był czujny, dobrze czytał grę, posyłał różnorodne piłki (wysokie i niskie, długie i krótkie) nie pozwalając rywalowi na zdobycie przewagi. Przy 3:3 Rosjanin obronił dwa break pointy (wygrywający serwis, forhend). W jego poczynaniach pojawiła się irytacja, do czego doprowadził Grek coraz większym spokojem i mądrością w konstruowaniu ataków. W dziewiątym gemie Miedwiediew oddał podanie wyrzucając bekhend. Świetna akcja zwieńczona wolejem dała Tsitsipasowi piłkę meczową, którą wykorzystał smeczem.

W trwającym godzinę i 42 minuty meczu Miedwiediew zaserwował o jednego asa więcej (6-5), ale nie miał ani jednego break pointa. Tsitsipas wykorzystał jedną z czterech szans na przełamanie. Grek zdobył 39 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Miedwiediew w ostatnich tygodniach prezentował się imponująco. Zdobył pierwsze tytuły rangi Masters 1000 (Cincinnati i Szanghaj), a w US Open dopiero w finale przegrał z Rafaelem Nadalem po pięciosetowej batalii. Tsitsipas w tym roku triumfował w Marsylii i Estoril. Zaliczył też trzy finały, w tym w Madrycie. Oprócz Rosjanina i Greka w grupie Andre Agassiego są jeszcze Rafael Nadal i broniący tytułu Alexander Zverev. W poniedziałkowy wieczór Niemiec pokonał Hiszpana.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)