Puchar Davisa: trwa niewiarygodna seria Rafaela Nadala. Hiszpania i Australia w ćwierćfinale

Rafael Nadal wygrał 26. z rzędu singlowy pojedynek w Pucharze Davisa. Hiszpania i Australia zameldowały się w ćwierćfinale turnieju finałowego w Madrycie.

Rafael Nadal PAP/EPA / Kiko Huesca / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Pierwszy mecz Hiszpanii, z Rosją zakończył się tuż przed godziną 2:00 w nocy. W środę ekipa gospodarzy szybko poradziła sobie z Chorwacją i zameldowała się w ćwierćfinale turnieju finałowego Pucharu Davisa rozgrywanego w Madrycie. Awans przypieczętowała Rafael Nadal (ATP 1), który odniósł 26. z rzędu singlowe zwycięstwo w rozgrywkach. Bilans jego pojedynków to 26-1. Jedynej porażki doznał w debiucie, w 2004 roku z Jirim Novakiem. Chorwacja to triumfator Pucharu Davisa z ubiegłego sezonu.

Na trybunach kortu centralnego Caja Magica ponownie zasiadł komplet kibiców, ponad 12 tys. Jedynie na mecze Hiszpanii wszystkie bilety zostały wyprzedane. Na otwarcie meczu z Chorwacją, Roberto Bautista (ATP 9) rozbił 6:1, 6:3 deblistę Nikolę Mekticia (brak rankingu singlowego). Następnie Rafael Nadal uzyskał trzy przełamania i pokonał 6:4, 6:3 Bornę Gojo (ATP 280). Wynik na 3-0 ustalili Marcel Granollers i Nadal, którzy wygrali 6:3, 6:4 z Ivanem Dodigiem i Mate Paviciem.

W ćwierćfinale jest już też Australia, która w środę była lepsza od Belgii. W pierwszym pojedynku Nick Kyrgios (ATP 30) pokonał 6:2, 7:6(9) Steve'a Darcisa (ATP 158). W tie breaku drugiego seta Australijczyk obronił dwie piłki setowe. Awans ekipie z antypodów zapewnił Alex de Minaur (ATP 18), który prowadził 6:0, 5:3 i miał piłkę meczową, aby później obronić dwa setbole w 12. gemie drugiej partii i ostatecznie wygrać 6:0, 7:6(4) z Davidem Goffinem (ATP 11). W deblu, rozpoczętym po północy, John Peers i Jordan Thompson wyszli na 1:0 w pierwszym secie i skreczowali w starciu z Sanderem Gillem i Joranem Vliegenem. W ćwierćfinale Australia zmierzy się z Kanadą (czwartek od godz. 18:00).

Ogromne emocje były w nocnej batalii Włoch z USA. Z powodu długiego meczu Argentyny z Holandią, spotkanie to rozpoczęło się po godzinie 20:00. Na początek Fabio Fognini pokonał 6:4, 6:7(4), 6:3 Reilly'ego Opelka (ATP 36). W drugim secie nie było przełamań, a w pierwszym i trzecim Włoch uzyskał po jednym. Na 1-1 wyrównał Taylor Fritz (ATP 32), który wygrał 5:7, 7:6(5), 6:2 z Matteo Berrettini (ATP 8). W pierwszym secie ósmy singlista świata wykorzystał break pointa na 6:5. W drugiej partii obaj tenisiści nie stracili serwisu. Po wygraniu jej w tie breaku, w decydującej odsłonie dominował Amerykanin, który zdobył dwa przełamania. Zwycięstwo USA zapewnili Sam Querrey i Jack Sock, którzy wrócili z 1:3 w trzecim secie i pokonali 6:7(4), 7:6(2), 6:4 Simone Bolelliego i Fogniniego. Pojedynek ten zakończył się o godz. 4:04 rano.

W formacie Pucharu Davisa dokonano radykalnej zmiany i od obecnego sezonu rywalizacja o prymat w tych drużynowych rozgrywkach odbywa się w budzącej kontrowersje formule. W lutym rozegrana została runda eliminacyjna, a w dniach 18-24 listopada w Madrycie 18 reprezentacji toczy boje w turnieju finałowym. Jeszcze w ubiegłym roku miały miejsce trzydniowe spotkania (piątek i niedziela po dwa single, sobota debel) w wyznaczonych terminach na przestrzeni całego sezonu według formatu dom-wyjazd, do trzech wygranych pojedynków, każdy do trzech setów.

Od 2019 roku najlepsze reprezentacje biorą udział w turnieju finałowym z podziałem na grupy i mecze zostały skrócone z trzech do jednego dnia, do dwóch zwycięskich pojedynków, każdy do dwóch partii. Format dom-wyjazd zachowany został jedynie w rundzie eliminacyjnej (dwudniowe mecze do trzech wygranych starć). Za zmiany odpowiada firma Kosmos Gerarda Pique, która wielkimi pieniędzmi (3 miliardy dolarów w ciągu 25 lat) "kupiła" Międzynarodową Federację Tenisową.

W ćwierćfinale wystąpią zwycięzcy sześciu grup i dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc. Półfinaliści zapewnią sobie prawo startu w turnieju finałowym w 2020 roku. Pozostałe reprezentacje powalczą w rundzie eliminacyjnej w marcu.

Wyniki 3. dnia turnieju finałowego Pucharu Davisa (sesja nocna):

Chorwacja - Hiszpania 0:3, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa B), kort twardy w hali
środa, 20 listopada

Gra 1.: Nikola Mektić - Roberto Bautista 1:6, 3:6
Gra 2.: Borno Gojo - Rafael Nadal 4:6, 3:6
Gra 3.: Ivan Dodig / Mate Pavić - Marcel Granollers / Rafael Nadal 3:6, 4:6

USA - Włochy 2:1, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)
Turniej finałowy (Grupa F), kort twardy w hali

Gra 1.: Reilly Opelka - Fabio Fognini 4:6, 7:6(4), 3:6
Gra 2.: Taylor Fritz - Matteo Berrettini 5:7, 7:6(5), 6:2
Gra 3.: Sam Querrey / Jack Sock - Simone Bolelli / Fabio Fognini 6:7(4), 7:6(2), 6:4

Belgia - Australia 1:2, Caja Magica, Madryt (Hiszpania)