WTA Brisbane: Elina Switolina rozbita, porażka Johanny Konty. Samantha Stosur lepsza od Andżeliki Kerber

Elina Switolina urwała dwa gemy Danielle Collins w I rundzie turnieju WTA Premier w Brisbane. Barbora Strycova wyeliminowała Johannę Kontę, a Samantha Stosur pokonała Andżelikę Kerber.

Elina Switolina Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Elina Switolina
Już pierwszego dnia z imprezą w Brisbane pożegnała się Elina Switolina (WTA 5), która zdobyła tutaj tytuł w 2018 roku. Ukrainka zdobyła tylko 31 z 92 punktów (33,7 proc.) i przegrała 1:6, 1:6 z Danielle Collins (WTA 27) po 56 minutach. Amerykanka obroniła cztery break pointy i zaserwowała pięć asów. Odniosła trzeciego zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W poprzednich sezonach była lepsza od Venus Williams (Miami 2018) i Andżeliki Kerber (Australian Open 2019). Kolejną rywalką Collins będzie Donna Vekić lub Julia Putincewa.

W I rundzie doszło do starcia wielkoszlemowych mistrzyń. Swoich kibiców ucieszyła Samantha Stosur (WTA 98), która zwyciężyła 7:6(5), 7:6(4) Andżelikę Kerber (WTA 18). W pierwszym secie miały miejsce zwroty akcji. Niemka odrodziła się z 2:5 i doprowadziła do tie breaka, a w nim nie wykorzystała prowadzenia 5-1. W drugiej partii przełamań nie było. W dogrywce przy stanie 6:6 znów skuteczniejsza okazała się Australijka, która od 2-3 zdobyła pięć z sześciu kolejnych punktów.

W trwającym godzinę i 54 minuty meczu Stosur zdobyła o sześć punktów więcej (93-87) i poprawiła na 4-7 bilans spotkań z Kerber. - Wywieram na siebie większą presję niż ktokolwiek inny, ponieważ wiem, do czego jestem zdolna i czuję, co mogę zrobić. Czasami pragnę tego aż za bardzo i wtedy pojawia się pewien rodzaj paraliżu i nie gram tak, jak chcę. Tym razem czułam się zrelaksowana i opanowana. Grałam każdy kolejny punkt i wykonywałam wszystkie rzeczy, które chcę robić przez cały czas, tylko nie zawsze się to udaje. Moim celem było dobrze wypaść, udowodniłam sobie, że przy solidnym występie mogę wygrywać mecze, więc to jest miłe uczucie - cytuje australijską mistrzynię US Open 2011 portal wtatennis.com. W II rundzie jej przeciwniczką będzie Madison Keys lub Marie Bouzkova.

Johanna Konta (WTA 12) przegrała 2:6, 6:3, 3:6 z Barborą Strycovą (WTA 31). W trwającym dwie godziny i 13 minut meczu Czeszka cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała dziewięć z 13 break pointów. O ćwierćfinał zmierzy się z Alison Riske (WTA 19), która pokonała 6:4, 6:2 Karolinę Muchovą (WTA 21). W ciągu 78 minut Amerykanka zgarnęła 30 z 41 punktów przy własnym pierwszym serwisie. Obroniła pięć z sześciu break pointów.

Sofia Kenin (WTA 14) wygrała 7:6(1), 6:4 z Anastasiją Sevastovą (WTA 30). W ciągu 94 minut Amerykanka zdobyła 33 z 43 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie trzy z sześciu okazji. Ajla Tomljanović (WTA 54) zaserwowała siedem asów oraz wykorzystała pięć z 14 break pointów i pokonała 6:2, 4:6, 6:4 Priscillę Hon (WTA 122) po dwóch godzinach i 18 minutach. Kolejną rywalką tenisistki z Brisbane będzie broniąca tytułu Karolina Pliskova.

Brisbane International, Brisbane (Australia)

Sofia Kenin (USA) - Anastasija Sevastova (Łotwa) 7:6(1), 6:4
Samantha Stosur (Australia, WC) - Andżelika Kerber (Niemcy) 7:6(5), 7:6(4)
Ajla Tomljanović (Australia, WC) - Priscilla Hon (Australia, WC) 6:2, 4:6, 6:4

wolne losy: Ashleigh Barty (Australia, 1); Karolina Pliskova (Czechy, 2)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Samantha Stosur awansuje do ćwierćfinału turnieju WTA w Brisbane?