Tenis. Australian Open: Garbine Muguruza zatrzymała Simonę Halep! Hiszpanka rywalką Sofii Kenin w finale

Garbine Muguruza pokonała w dwóch zaciętych setach Simonę Halep i po raz pierwszy awansowała do finału Australian Open. W sobotę o trzeci wielkoszlemowy tytuł Hiszpanka zagra z Sofią Kenin.

Garbine Muguruza PAP/EPA / LUKAS COCH / Na zdjęciu: Garbine Muguruza
W walce o finał Australian Open doszło do starcia tenisistek, które mają na swoim koncie po dwa wielkoszlemowe tytuły. Garbine Muguruza (WTA 32) i Simona Halep (WTA 3) wygrały Roland Garros i Wimbledon. Hiszpanka po serii słabych występów (sześć z rzędu turniejów tej rangi bez ćwierćfinału) wraca na wysoki poziom.

Otwarcie turnieju Muguruza miała bardzo słabe, bo przegrała seta do zera z Shelby Rogers, ale później łatwo poradziła sobie z Eliną Switoliną i Kiki Bertens. Halep w pięciu meczach nie straciła seta i walczyła o drugi finał w Melbourne (2018). Hiszpanka po raz pierwszy wystąpiła w półfinale Australian Open i na tym nie poprzestała. Obroniła cztery piłki setowe w pierwszym oraz wróciła z 3:5 w drugim secie i pokonała Rumunkę 7:6(8), 7:5. W sobotę powalczy o trzeci wielkoszlemowy tytuł, po Rolandzie Garrosie 2016 i Wimbledonie 2017. Muguruza podwyższyła na 4-2 bilans spotkań z Halep. Po raz drugi zmierzyły się w imprezie tej rangi. W 2018 roku w półfinale w Paryżu lepsza była Rumunka.

W drugim gemie I seta Muguruza obroniła dwa break pointy, a w piątym sama zmarnowała dwie szanse na przełamanie. Obie tenisistki pielęgnowały swoje serwisy i używały tego, w czym czują się najbardziej komfortowo. Hiszpanka chciała na korcie dominować i atakowała forhendem i bekhendem, agresywnie returnowała i nie unikała ataków przy siatce. Czujna Halep sprytnie się broniła odgrywając głębokie piłki i szukała szans na wyprowadzanie kontr. Świetna akcja zwieńczona forhendem dała Muguruzie przełamanie na 4:3. W ósmym gemie zniwelowała break pointa i efektownym bekhendem po linii podwyższyła prowadzenie.

Później nastąpiła kumulacja emocji. Hiszpankę dopadła bezradność i psuła na potęgę. Straciła 14 z 15 kolejnych punktów. Halep z 3:5 wyszła na 6:5, by w 12. gemie uzyskać dwie piłki setowe. Pierwszą Muguruza obroniła asem, a przy drugiej wymusiła na Rumunce błąd. W tie breaku szala przechylała się na jedną i na drugą stronę. Halep ruszyła w pogoń z 0-3, z 4-6 wyszła na 7-6 popisując się m.in. nadzwyczajnym forhendem po linii. Tenisistka z Konstancy pogrążyła się w bojaźni w najważniejszych momentach. Roztrwoniła trzeciego i czwartego setbola. Następnie przy trzeciej piłce setowej dla rywalki dobiegła do siatki do stop woleja Muguruzy, ale w odpowiedzi zepsuła forhend.

Halep dała upust swojej złości i po ostatnim punkcie I seta zniszczyła rakietę. W trzecim gemie II partii Muguruza oddała podanie pakując bekhend w siatkę, ale natychmiast odrobiła stratę krosem forhendowym. Obie tenisistki przeżywały huśtawkę nastrojów, ale w przypadku Hiszpanki były to drobne wahania. Jawiła się jako kwintesencja spokoju na tle poirytowanej, gubiącej się w swoich poczynaniach, chaotycznej w defensywie i płochliwej w ofensywie Rumunki. Prosty bekhendowy błąd przy siatce kosztował Hiszpankę stratę serwisu przy 2:2. W upalnym Melbourne Muguruza chciała szybciej rozstrzygać wymiany, ale coraz częściej zawodziła ją skuteczność.

Halep biegała i i walczyła o każdy punkt, ale za mało było w jej zagraniach czystości i agresywności. Po odparciu dwóch break pointów tenisistka z Konstancy wyszła na 4:2. Jednak brakowało jej zdecydowania i w ważnych momentach była zbyt pasywna, jak w I secie. W 10. gemie Muguruza zmarnowała trzy szanse na przełamanie, ale przy czwartej Rumunka wyrzuciła forhend. Hiszpanka pokazała mentalną siłę i nie wypuściła szansy z rąk. Była zdecydowana w atakach, a do tego broniła się lepiej od Halep. W 12. gemie tenisistka z Konstancy zniwelowała pierwszą piłkę meczową, ale drugą Hiszpanka wykorzystała skuteczną akcją przy siatce.

W trwającym dwie godziny i pięć minut meczu Muguruza obroniła 10 z 13 break pointów, a sama wykorzystała cztery z 14 szans na przełamanie. Hiszpanka nie grała idealnie, ale na tle rozchwianej Halep wyglądała stabilniej nie tylko w ataku, który jest jej domeną, ale też w obronie, gdzie brylować powinna Rumunka. Muguruza świetnie serwowała. Posłała 10 asów, z czego siedem w drugim secie. Zgarnęła 36 z 51 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Bardzo dobrze sobie radziła przy siatce (20 z 30). Zanotowano jej 39 kończących uderzeń i 44 niewymuszone błędy. Halep naliczono 20 piłek wygranych bezpośrednio i 23 pomyłki.

Halep w 39. wielkoszlemowym starcie doszła do ósmego półfinału. Po raz drugi tę fazę osiągnęła bez straconego seta (Roland Garros 2014). Muguruza w pierwszych dwóch rundach miała trzysetowe mecze z Rogers (0:6, 6:1, 6:0) i Ajlą Tomljanović (6:3, 3:6, 6:3). Później Hiszpanka, która przed imprezą w Melbourne walczyła z chorobą wirusową, przyspieszyła i nie straciła już żadnej partii. To dla niej 29. wielkoszlemowy występ i po raz czwarty będzie uczestniczyć w finale. W sobotę jej przeciwniczką będzie Sofia Kenin, z którą w ubiegłym sezonie przegrała w Pekinie. W poniedziałek Muguruza wróci do Top 20 rankingu (będzie na 16. lub 12. miejscu).